Açılış Sayfası Optimizasyonu için Adım Adım Kılavuz

site hızı optimizasyonu

site hızı optimizasyonu


Web siteniz yeterli trafik oluşturuyor mu, ancak dönüşümleri hala düşük mü? Belki de web sitenizin tam olarak Açılış Sayfası Optimizasyonu adlı çok gerekli sağlık kontrolüne ihtiyacı var.

Genel anlamda, Açılış Sayfası Optimizasyonu, dönüşümleri artırmak amacıyla bir Açılış Sayfasının çeşitli öğelerini geliştirme işlemidir. Zaten var olan bir açılış sayfasının yeni bir versiyonunu oluşturmak için nitel ve nicel bilgileri göz önünde bulunduran iyi çerçeveli bir süreç.

Açılış Sayfası Optimizasyonu sürecinin temel amacı, kitleyi mümkün olan en iyi şekilde hedeflemek ve daha fazla satış  yapmak için belirli açılış sayfalarını yeniden oluşturmaktır. WordStream’e göre, şirketlerin% 52’si açılış sayfalarını kullanıyor ve dönüşümleri iyileştirmek için bunları test ediyor. Bu, Açılış Sayfası Optimizasyonunu satışları ve dönüşümleri artırmak için zorunlu bir işlem haline getirir.

Açılış Sayfası Optimizasyonu kavramını anlamak için önce bir Açılış Sayfasının ne olduğunu bilmeniz gerekir. Daha basit bir ifadeyle, bir Açılış Sayfası, web sitenizde, tek bir dönüşüm hedefi göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanmış herhangi bir sayfadır.

Açılış Sayfasında tek bir dönüşüm hedefine sahip olmanın nedeni, ziyaretçinin kullanabileceği seçenek sayısını sınırlamak ve onları istenen dönüşüm hedefine doğru ikna etmektir.

Açılış Sayfası Optimizasyonu Neden Kurşun Üretimi İçin Temel Bir Bileşendir?

Her pazarlamacının veya reklamverenin, dijital pazarlama dikkate alındığında yerine getirilmesi gereken bazı hedefleri vardır. Ancak Kurşun Üretimi bunlardan biridir. Nitelikli potansiyel satışlar oluşturmak için belirli açılış sayfaları oluşturulur. Bu açılış sayfaları, siz ve potansiyel müşterileriniz arasındaki boşluğu dolduruyor.

Açılış sayfaları, kullanıcıların iletişim bilgileri karşılığında, potansiyel müşteriler için değerli bir şey sunar. Bu bilgiler, potansiyel müşterilerin satışa dönüştürülmesi sürecinde de kullanılmaktadır.

Açılış Sayfalarının Kurşun Üretimi işletmeleri için vazgeçilmez bir parçası olması nedeniyle, performansı artırmak için düzenli aralıklarla optimize edilmeleri gerekir. Daha önce de belirtildiği gibi, açılış sayfaları dönüşümlere lazer odaklıdır, bu nedenle bunları optimize etmek daha yüksek bir dönüşüm oranı sağlar.

Açılış Sayfası Öğeleri

Şimdiye dek bir Açılış Sayfasının ne anlama geldiğini ve bunların kurşun üretimini nasıl desteklediğini anlamış olmalısınız. Sırada, tek bir açılış sayfası oluşturan öğeler geliyor. Bir açılış sayfasının ana bileşenleri:

1. Başlık

Kuşkusuz, ziyaretçilerin açılış sayfanıza vardıklarında görmeleri veya fark etmeleri ilk olasıdır. Çünkü başlığın temel amacı, Eşsiz Değer Teklifinizi iletmektir. Bu nedenle, teklifinizi başlıkta açıkça özetlediğinizden emin olun.

Başlık,  teklifinizi tam olarak açıklamalıdır. Başlığınızı kısa ve net tutun. Öne çıkarmak için daha fazla bilgiye sahipseniz bir alt başlık ekleyin.

2. Fayda Tabanlı Kopyalama

Kullanıcının dikkatini çeken baştan çıkarıcı bir başlık ekledikten sonra, teklifinizle ilgili her şeyi açık ve basit bir şekilde açıklayacak ilgili metni sunmanız gerekir. Uzun paragraflar yazmaktan kaçının. Kısa paragraflarda gerekli olanları kırın veya madde işaretleri kullanın.

Özelliklere odaklanmak yerine, ürün / hizmetinizin kullanıcılara sağlayacağı yararların bir listesini sunun. Avantajlar, kullanıcıların acı noktalarını çözmeye yönelik doğrudan eğimli olduklarından, özelliklerden daha yüksek bir çekim oranına sahiptir.

3. Görüntüler ve Videolar

İnternet alanı son derece darmadağın. Açılış Sayfanızda yalnızca içerik blokları olması ziyaretçilerinizi hayal kırıklığına uğratıp geri döndürebilir. Bu nedenle, açılış sayfanızı daha etkili hale getirmek için, açılış sayfasını görsel olarak daha çekici gösterecek şekilde resimler ve videolar eklemeyi unutmayın.

4. Dönüşüm Formu

Açılış sayfasının en kritik ancak en temel unsuru dönüşüm şeklidir. Bu, ziyaretçilerin teklif karşılığında gerekli bilgileri sundukları yerdir. Dönüşüm formu çok büyük önem taşıdığından, gözle görülür şekilde fark edilmesi gerekir.

Genellikle, dönüştürme formları bir kutu içinde tasarlanmıştır. Doldurulması zorunlu alanları kısaltın (ziyaretçiler kendileri hakkında detaylı ve uzun bilgi vermekte isteksizdir).

5. Sosyal Paylaşım Düğmeleri

Ziyaretçilerin belirli bir açılış sayfasını Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram vb. Gibi çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşmalarına izin veren bağlantılardır. Yalnızca sosyal paylaşım düğmeleri ağ üzerindeki ufkunuzu genişletmez, aynı zamanda dönüşüm oranını da arttırır.

6. Güven Faktörleri / Görüşler

Yaygın olarak bilinen bir gerçektir, çoğu insan zaten mevcut müşterilerin referanslarına daha yatkındır. Bu parametreyi en uygun şekilde kullanabilirsiniz. Güven faktörlerini ve referanslarını koymak, ürün ve hizmetlerinizin olumlu bir görüntüsünü sunacaktır.

Açılış Sayfası Optimizasyon Süreci

1. SMART Hedeflerini tanımlayın

Açılış sayfasını oluşturmaya ve tasarlamaya başlamadan önce, ulaşmak istediğiniz belirli bir hedefi tanımlayın. Hedefin önceden tanımlanması, üzerinde çalışılması gereken bir çerçeve hazırlar. Dahası, başarması kolay olan SMART (Özel, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Uygun ve Zamanında) hedeflerini deneyin ve tanımlayın.

Pazarlamacıların Açılış Sayfaları yoluyla ulaşmak istedikleri çeşitli hedefler vardır. Bazıları müşteri adayları toplamak isteyebilir, bazıları ise ürün satmak isteyebilir. Marka bilinirliği ve artan katılım oranları ile ilgili hedefler olabilir. Hedefe karar verdikten sonra, hedefinizi tamamlayan uygun bir açılış sayfası seçin.

2. Sayfanızı Birleştirin

Açılış Sayfasının hedefini belirledikten sonra, Açılış Sayfasının çeşitli öğelerini yerleştirin ve konumlandırın. Açılış Sayfasının çeşitli sürümlerini oluşturun ve başlık, resimler, videolar, dönüşüm formu, CTA vb. Gibi farklı öğelerin konumlarını test edin.

Son olarak, Açılış Sayfanızı oluşturduktan sonra, bir Dönüşüm Sonrası Sayfa oluşturun. Bu sayfa, ziyaretçiler dönüşüm hedefinizi tamamladıktan sonra ne olacağı hakkında tam bilgi verir. Ziyaretçi belli bir dönüşüm işlemini tamamladıktan sonra, sosyal ağlarda da bağlantı kurmalarını isteyip istemediklerini sosyal bir takip veya paylaşım için isteyebilirsiniz. Ayrıca, e-posta yoluyla konuşmaya devam etmek için bülteninize abone olmalarını da isteyebilirsiniz.

3. Açılış Sayfanıza trafik çekin

Şimdilik, Dönüşüm Sonrası Sayfayla birlikte bir Açılış Sayfası oluşturmuş olmanız gerekir. Sıradaki  şey, trafiği Açılış Sayfalarınıza yönlendirmek ve böylece dönüşüm hedefinin tamamlanmasını sağlamaktır. Açılış Sayfasındaki Basitlik, daha fazla trafik çekmenin anahtarıdır. Teoriyi basit tut.

Çevrimiçi bir varlık kazanmaya yeni başlayan bir şirketseniz, ücretli reklam veya afiş reklamlarla başlamanız gerekir. Dahası, daha önce kurulmuş bir işletmeyseniz, e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve ücretli reklamcılık gibi diğer pazarlama platformlarına geçebilirsiniz.

İçerik Pazarlama, yeni bir işletme veya önceden kurulmuş bir işletme olmanıza bakılmaksızın kullanışlı bir başka önemli bileşendir. Kullanıcılara değerli içerik sağlama (genellikle blog gönderileri, e-kitaplar, kılavuzlar) doğal olarak dikkat çeker ve çevrimiçi itibarınızı oluşturur.

4. A / B Açılış Sayfanızı Test Edin

Açılış Sayfasının A / B testi, hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için bir Açılış Sayfasının farklı sürümlerinin test edildiği stratejik bir süreçtir. Çeşitli elemanlar farklı yerlere yerleştirilir ve test edilir. A / B testlerini yaparken, kesin bilgileri elde etmek için her seferinde bir elemanı test edin.

Çeşitli öğelerin bir kerede test edilmesi, her bir öğenin tam çalışma performansını vermeyebilir. Ana başlık, harekete geçirme ifadesi, resimler, CTA buton tasarımı, CTA buton rengi, form, forma ve kopyaya dahil alanlar olan A / B testinde yapılması gereken bazı standart unsurlar vardır.

Açılış Sayfası Optimizasyonu En İyi Uygulamaları

1. Açılış Sayfasındaki işlem sayısını en aza indirin

Ekstra form alanları, reklamlar, pop-up’lar, resimler ve hatta metinler gibi tüm fazla ve gereksiz bilgileri açılış sayfasından kaldırın. Açılış Sayfanız çok fazla eylem içeriyorsa, ziyaretçinin kafası karışır veya tahriş olur. Dolayısıyla, daha sonra geri sıçrama yaparlar. Bu nedenle, işlemlerinizi yalnızca dönüşüm hedefiyle sınırlı tuttuğunuz dan emin olun.

2. Alakalı ve Orijinal İçerik Koy

Açılış Sayfalarınızın içeriğinin Temel Anahtar Kelimelerinizle alaka düzeyini ölçün. Bu nedenle, anahtar kelimelerinizle ve reklamlarınızla alakalı bir açılış sayfası oluşturduğunuzdan emin olun. Reklamlarınızın ve Açılış Sayfalarınızın reklamlarınızda belirtilen anahtar kelimelerle tutarlı olmasını sağlayın.

Açılış Sayfanız, kullanıcıların işledikleri arama sorgusunun çözümünü açıkça göstermelidir. Kullanıcının arama sorgusu Açılış Sayfasındaki içerikle eşleştiğinde, ziyaretçiler üzerinde olumlu bir etki yapar ve bu bir güven faktörü oluşturur.

3. Teklifi Açıkça Belirtiniz

Açılış Sayfası Optimizasyonuna gelince dolambaçlı  bir  dile Hayır. Teklifleriniz de çok net olun ki ziyaretçileriniz için  aramaya gerek kalmasın. Teklifleri, ziyaretçilerinizin arama sorgularıyla eşleşen bir dilde ortaya  koyun.

4. Açılış Sayfası Yükleme Hızı

Çevrim içi ziyaretçiler her zaman acele ediyor. Tam zamanında kesin bilgi istiyorlar. Sonsuza dek açılması gerekiyorsa, açılış sayfanız dan geri dönme olasılıkları daha yüksektir. Sayfa Hızınız düşükse, Açılış Sayfası Optimizasyonun da ki tüm çabalarınız boşuna gider. Düşük bir sayfa hızına sahip olmak aynı zamanda bir aksilik olan genel Kalite Puanını da düşürür.

5. Basit ve Kolay Gezinme

Sırf çevrimiçi olarak birçok şeyle uğraşmak zorunda olmanız, mutlaka tüm bilgileri tek bir açılış sayfasına dahil edeceğiniz anlamına gelmez.

Açılış sayfanızı karıştırmayın. Açılış Sayfasına yalnızca gerekli öğeleri yerleştirin ve gezinmesinin kolay olduğundan emin olun. Web sitenizdeki iç ve dış bağlantıların miktarını sınırlandırın.

Dikkat dağıtıcı şeyler, ziyaretçilerinizin alakalı dönüşüm işlemini gerçekleştirmesini engelleyen ve bunları başka bir şeye yönlendiren unsurlardır. Bu nedenle, her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

6. Açılış Sayfası Cihazınızı Uyumlu Hale Getirin

Kullanıcılar internette arama yapmak için yalnızca tek bir cihaz kullanmazlar. Kullanıcıların bazıları masaüstü, bazıları dizüstü ve tablet kullanıyor. Ayrıca, çoğunluğu arama yapmak için akıllı telefonlar kullanır. Açılış Sayfanızın tek bir düzenini oluşturmak yerine, açılış sayfanızı mevcut tüm cihazlarla uyumlu hale getirin.

7. Sosyal Kanıtları Dahil Et

Potansiyel müşterilerinizin size güvenmesini sağlamak için, tüm ürün / hizmetinizi uygun sosyal platformlar  ve referanslarla desteklemeniz gerekir. İnsanlar genellikle satın almadan önce belirli bir ürünün / hizmetin incelemelerine atıfta bulunur. Ürün açıklamalarından daha çok sosyal platformlara  ve referanslara yönelirler. Bu nedenle, açılış sayfanıza güvenilirlik eklemek için buna referanslar ekleyin.

8. Kıtlık Tekniğini Kullan

Bu, pazarlama uzmanları tarafından daha fazla satış ve dönüşüm başlatmak için en çok kullanılan tekniklerden biridir. “Sınırlı” sözcüğü kıtlık faktörünü en iyi şekilde tanımlar. Dahası, kullanıcıları teklifi kaçırmadan önce harekete geçmeye zorlar. Sonuç olarak, dönüşümler üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Sınırlı bir süre indirim veya geri sayım eklemek, satışlarınızı ve dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

9. İrtibat Bilgisi Ekle

İşletmenizin iletişim bilgileri kolayca bulunabilmelidir. Bu, ziyaretçilerinizin gereksinimlerine göre sizinle iletişim kurmalarını sağlamak içindir. Telefon numaranızı, e-posta adresinizi veya hatta fiziksel adresinizi iletişim bilgilerinize ekleyebilirsiniz. Açılış sayfanızdaki iletişim bilgileri, işinizi daha güvenilir hale getirdiğinden, daha fazla dönüşüm üretme şansını artırır.

10. Güçlü bir CTA ekleyin

Eylem Çağrısı, Açılış Sayfanızın en önemli unsurudur. Temel olarak ziyaretçilerinizin gerçekleştirmesini istediğiniz dönüşüm işlemini gösterir. Açılış Sayfanızda bir CTA yoksa, ziyaretçileriniz dönüşüm sağlamaz. Tek bir tıklamayla kullanıcının dikkatini çekecek kadar CTA’nızı belirgin kılın. Ayrıca, eylem sözcüklerini kullanırken CTA’nızı kısa ve öz tutun.

Açılış Sayfası Optimizasyonunun  Faydaları

Açılış Sayfası Optimizasyonu, gelişmiş kullanıcı deneyimi ile iyi formüle edilmiş bir sayfa oluşturma işlemidir. Bu işlem, istenen dönüşüm işlemini tamamlayan ziyaretçi sayısını artırmaya yöneliktir. Bununla birlikte, birçok pazarlamacı, Landing Page Optimization’ın sağladığı acil avantajlardan hala haberdar değil. İşte faydalarından bazıları:

1. Artan Dönüşümler

Açılış Sayfaları, dönüştürme faktörü göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle, Açılış Sayfası Optimizasyonu işlemi, satışları ve dönüşümleri artırmaya yönelik olarak tamamen eğilimlidir. Ayrıca, optimize edilmiş bir açılış sayfası, fazladan para harcamasına izin vermeden size daha fazla dönüşüm sağlayabilir.

2. Artan Organik Arama Sıralaması

Açılış Sayfaları, ziyaretçileri istenen işlemi yapmaya ikna ettikçe dönüşümleri de artırır. Arama Motorları daha sonra Açılış Sayfalarınızın kullanıcının arama sorgularıyla oldukça alakalı olduğunu fark eder. Sonuç olarak, açılış sayfanız SERP’de daha üst sıralarda yer almaktadır.

3. Artan Çevrimiçi Varlık ve İtibar

Optimize edilmiş bir Açılış Sayfası, bazı sosyal kanıtları ve referansları içerir. Onlar güçlü bir marka değeri ve markanızın ünü sunma potansiyeline sahiptir. Dahası, bu kullanıcılar arasında güven ve güvenilirlik sağlar ve çevrimiçi itibarınızı da arttırır.

Kaçınılması Gereken Genel Açılış Sayfası Optimizasyon Hataları

1. Belirsiz Eylem Çağrısı

Harekete geçirme ifadesi, Açılış Sayfasının daha fazla dönüşüm başlatması nedeniyle en önemli bileşendir. Bu nedenle, CTA’nın belirgin ve dikkat çekici olduğundan emin olmalısınız. Daha açık ve güçlü bir mesaj iletmelidir. Belirsiz bir CTA içermemesi veya sahip olmaması, dönüşüm oranlarınızı düşürür. Böylece, CTA’nın açıkça göze çarptığından emin olun.

2. Sayfanın Yavaş Yükleme Hızı

İnternet kullanıcıları sabırsız. Hemen  gerekli bilgiyi istiyorlar. Bir açılış sayfasının yüklenmesini beklemek sabır seviyelerinin dışında. Sayfanın yüklenmesi çok uzun sürdüğünde, yalnızca geri sekerler. Ziyaretçilerinizin geri dönmediğinden emin olmak için, sayfanızın yükleme hızını çabuklaştırın.

3. Çok Fazla Metin

Açılış Sayfanızda çok fazla metin varsa, ziyaretçiler yine karıştıracak ve geri dönecektir. Açılış Sayfasının temel amacı kullanıcının dikkatini toplamak ve kullanıcıyı karıştırmamaktır. En önemli bilgileri açıkça sunun ve diğer tüm bilgileri kesin ve madde imli formda tutun.

4. Dikkat dağıtıcı şeyler

Her ne pahasına olursa olsun tüm metin ve görselin  dikkat dağıtıcılığından  kaçının. Yanıp sönen pankartları, açılır pencereleri ve diğer benzer dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırın. Çok fazla Harekete Çağrı Çağrısı olması da dikkat dağıtıcı olarak kabul edilebilir. Bu nedenle, açıkça fark edilir net bir CTA tutulması tavsiye edilir.

5. Mesajın Uyuşmazlığı

Bu muhtemelen reklam verenlerin çoğunun yaptığı en yaygın hatadır. Web sitelerine trafik çekmek için, Açılış Sayfasındaki teklifle tutarlı olmayan reklamlara yanıltıcı bir metin koyun. Bu, reklamlarla Açılış Sayfası arasında bir uyumsuzluk oluşturur. Ayrıca, bu çevrimiçi varlığınıza zarar verir ve ziyaretçiler üzerinde olumsuz etki yaratır.

Açılış Sayfası Optimizasyon Araçları

Açılış Sayfası Optimizasyonu sürecini sizin için kolaylaştırmak , işte size mümkün olan en iyi şekilde yardımcı olabilecek bazı araçlar.

CrazyEgg
Unbounce
Optimizely
Görsel Web Sitesi Optimize Edici
Google Analytics
InstaPage
LeadPages

 

Açılış Sayfanız dönüşümü yapar veya ihlal eder. Bu nedenle, işletmeniz hakkında olumlu bir izlenim bıraktığından emin olmalısınız. Açılış sayfalarınızın etkili ve verimli olduğunu onaylamak için, Açılış Sayfası Optimizasyonu işlemini yapmanız gerekir.

Açılış sayfanızın ne kadar iyi performans gösterdiğinden bağımsız olarak, bu işlemin düzenli aralıklarla iyice yapıldığından emin olun. Her zaman iyileştirmeye yer olduğu için, Açılış Sayfası Optimizasyonu, Açılış Sayfalarınızın verimliliğini daha da artırır.

Sizlerde yorum ve tecrübelerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz…

 

 

 

 

 

 

 

 

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir