Instagram Pazarlama için Yapılması Gerekenler


Facebook dışında, Instagram muhtemelen işletmeler için en önemli sosyal ağdır. Aslında, birçok yeni marka Instagram’da pazarlama için nasıl kullanılacağını kırdı ve şimdi onların birincil pazarlama kanalı.

“Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram, yalnızca Facebook tarafından rakiplerine ulaşıyor.”

Son yıllarda Instagram, fotoğraf paylaşım uygulaması olmaktan, benzer düşünen insanlar için sohbete dayalı bir topluluk olmaktan evrimleşmiştir. Sonuç olarak Instagram, muazzam müşteri ilişkileriyle büyük bir sosyal medyayı birleştiren tek sosyal ağ. Günümüzde işletmelerin çoğu, genel pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak Instagram pazarlamasını vurgulamaya çalışıyor.

Instagram Pazarlama Nedir?

Instagram pazarlaması, markaların potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak ve neler sunacakları hakkında konuşmak için Instagram’ı kullanmasından başka bir şey değildir. Instagram’ı platform olarak benzersiz kılan bazı özellikler var.

Diğer birçok sosyal ağ bu özellikleri benimsemeye çalışsa da, Instagram’ın USP’si ve insanların bu uygulamaya akın etmelerinin nedeni. Bunlar, fotoğrafların, etiketlerin, kısa video paylaşımının ve Instagram hikayelerinin (24 saat sonra kaybolan) uygulama içi düzenlemesini içerir. Bir Instagram pazarlama stratejisi şimdi kapsamlı bir sosyal medya pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçası.

Neden Instagram Bugün En Popüler Pazarlama Platformlarından Biri?

Instagram bir süredir buralarda iken, popülaritesi son birkaç yılda patladı. 25 milyondan fazla işletmenin markasını Instagram’da tanıtmayı seçmesinin nedeni budur.

1. Millennials Aşk Instagram

Millennialların% 22’si Instagram’ı favori sosyal medya platformu olarak görüyor. Aslında, Instagram kullanıcılarının% 65’i 18 ila 34 yaşları arasındadır. Yani daha genç bir kitle hedefliyorsanız, Instagram olması gereken platformdur. Gençleri hedef alan birçok kategori Insta-first pazarlama yaklaşımına girmeyi tercih ediyor. Bunlar arasında üst düzey kozmetik hatları, spor ürünleri ve gurme yiyecek maddeleri bulunmaktadır.

2. Instagram Fantastik Katılım Oranlarına Sahiptir

Toplam kullanıcıların% 57’si her gün platforma erişiyor ve% 35’i birçok kez kontrol ediyor. Aslında, Instagram’daki katılım oranları Twitter’dan 15 kat, Facebook’tan 20 kat yüksek. Böyle geniş bir boşluk hemen Instagram’ı pazarlamanın en etkili taktiklerden biri olmasını sağlıyor.

Dünyanın her yerindeki tüketiciler, Facebook’ta veya e-postalarında olsun, aşırı içerikten ve markalardan mesajlaşmaktan bıktılar. Sonuç olarak, insanlar beynini çoğu tanıtım içeriği türüne kapatma eğilimindedir. Şaşılacak bir marka, kullanıcılarından fantastik bir etkileşim görmeyen bir platformda kendilerini pazarlamak istemez.

3. Instagram E-Ticaret Markaları İçin Gerçekten İyi Çalışıyor

Instagram kullanıcıları aynı zamanda hevesli çevrimiçi alışveriş yapanlardır. Aslında, Instagram kullanıcılarının% 72’si, Instagram’da beğendikleri bir şeye baktıktan sonra alım yaptıklarını söyledi.

Ayrıca, çevrimiçi markaların ürünlerini Instagram’da görsel olarak çekici bir şekilde görüntülemesi daha kolaydır. Instagram kullanıcılarının% 70’inden fazlası platformda bir marka izlemektedir. Instagram hedef kitlesinin yüksek bir niyete sahip olması ve hızlıca dönüştürülmesi, e-ticaret markaları için can atıyor. Bu özellikle makyaj, mücevher, kıyafet ve aksesuar gibi kategoriler için geçerlidir.

4. Instagram Pazarlama Heyecanı Çok Çok Arttı

Uzun yıllar boyunca Instagram, ürününe odaklanmayı ve reklamverenleri belli bir mesafede tutmayı seçti. Bununla birlikte, geç saatlerde, birçok heyecan verici ticari yüze dönük Instagram Analiz Araçları’nı tanıttı. Markaların ürünlerini yenilikçi yollarla tanıtmasını çok daha kolaylaştırır. Bunlar Instagram hikayeleri ve alışverişe açık Instagram gönderilerindeki bağlantıları içerir. Bu araçlar, Instagram’da nasıl pazarlanacağınızı anlamanıza yardımcı olur.

5. Instagram Etkileyici Pazarlama için Go-To Platformu

Etkileyiciler, sosyal medya profillerinde benzersiz ve yaratıcı içeriğe sahip kişilerdir. Birçok kişi, bu etkileyicileri, gönderdikleri ilginç içerik nedeniyle sosyal medyada izler. Instagram’da nasıl pazarlanacağından emin değilseniz, etkileyiciler başlamak için harika bir yer.

Etkileyici pazarlama, markanızı, sizinle aynı izleyici kitlesine sahip olan kişilerle işbirliği yaparak tanıtmayı ifade eder. 2500 mikro etkileyiciden oluşan bir ankette% 60, Instagram’ın etkileyici pazarlama için en iyi platform olduğunu söyledi. Facebook sadece% 18 ile uzak bir saniye geldi.

6. Görsel Tabiat ve Yenilik

Videolardan ve görüntülerden gelen veriler metinden 60 kat daha hızlı işlenir. Ayrıca, görsel çekicilik, insanların alım yaptığı davaların% 93’ünde önemlidir. Kullanıcılar Instagram’ı seviyor, çünkü görsel olarak hoş videolar ve görüntüler ile kaydırma kolaylığını birleştiriyor.

7. Instagram Hashtag’lerden Yeni Kitlelere Ulaşıyor

Instagram, markaların hashtag kullanarak yeni kitlelere ulaşmasını kolaylaştırıyor. Bir hashtag ile bir yazı oluşturmak, yazının, bu hashtag ile paylaşılmış olan tüm yazılara bağlanmasını sağlar.

5-10 hashtag optimum olsa da hashtag’ların popüler olduğundan ve markanıza bağlı olduğundan emin olmalısınız. Bu, özellikle de trend etiketler kullanıyorsanız, insanların markanızı keşfetmelerini kolaylaştırır.

Instagram pazarına nasıl Girilir?

Instagram’da pazarlama kesinlikle pazarlama stratejinizin bir parçası olsa da, doğru yapmak önemlidir. 25 milyondan fazla işletme müşterinin ilgisini çekmek için yarışıyorsa, temelleri doğru yapmak şarttır. İşte Instagram’da pazarlama için nasıl kullanılacağına dair bazı önemli ipuçları.

1. Bir Instagram Ticari Hesabı Açın

Markanızın ticari hesabını Instagram için oluştururken ve optimize ederken aşağıdakileri aklınızda bulundurun.

(a) Facebook hesabınızı veya kişisel e-posta kimliğinizi değil, Instagram hesabınızı ayarlamak için işletme e-postanızı kullanın.

(b) Hesap ayrıntılarındaki “Tam Ad” altında, işletmenizin adını girin. Bu, Instagram’daki kullanıcı adınız ve kullanıcıların sizi tanımasına yardımcı olacak. İşletmenizin adı alınmışsa, işletmenizin kullanıcı adında belirtildiğinden emin olun.

(c) Öne çıkan, tanınabilir ve bulması kolay bir kullanıcı adı seçin. @pepsi, @levis_in, @newyorkermag hepsi iyi örneklerdir.

(d) Profil resminiz için markanızla eş anlamlı olan bir logo veya başka bir resim kullanın.

(e) Instagram biyografiniz neyi temsil ettiğinizin ve insanların neden sizi takip etmeleri gerektiği konusunda kısa bir özet vermelidir. Unutma, biyografilerin 150 karakterlik limiti var. Bio’nuz aynı zamanda harici bir siteye link verebileceğiniz tek yer bu yüzden dikkatlice seçin.

(f) Bir işletme profiline geçtiğinizden emin olun. Bu, içeriği tanıtmanıza, derinlemesine bilgiler edinmenize ve insanların size ulaşmasını kolaylaştırmanıza olanak sağlar.

(g) Ayrıca, belirli anahtar kelimeler veya kelime öbekleriyle yorumları gizlemeyi de seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, ayarlara cümleleri ve anahtar kelimeleri girmeniz gerekecektir. Bu, uygunsuz ve hakaret içeren yorumları gizlemenize yardımcı olabilir.

2. Ücretsiz Instagram Pazarlama Araçlarından Yararlanın

Instagram’da nasıl etkili bir şekilde pazarlama yapılacağına  dair kafanız karıştıysa, neyin işe yaradığını anlamak için Instagram iç görülerini kullanabilirsiniz. Facebook Insights’a benzer olarak, bu araç yayınlarınızın erişimini ve katılımını görmenize yardımcı olur. Yaş, aktif saatler, konum ve cinsiyet dahil olmak üzere demografik verileri de görüntüleyebilirsiniz. Bu yalnızca genel hesabınız için değil, bireysel yazılar için de mümkündür. Nelerin işe yaradığını ve nelerin geliştirilebileceğini görmek için bu araçları kullanabilirsiniz.

3. Etkileyici Pazarlama’yı kullanın

Etkileyici pazarlama, tartışmasız en etkili Instagram pazarlama stratejisidir. Instagram’ı pazarlama için nasıl kullanacağını merak edenlere, etkileyici bakmaya başla. Milyonlarca takipçisi olan ünlü etkileyicilerden mikro etkileyicilere (10 binden az takipçi) kadar Instagram’ın birçok seçeneği vardır.

Sizin için doğru etkileyicilerin kim olduğunu anlamak önemlidir. Birçok marka, yalnızca birkaç bin takipçisi olan etkileyicileri kullanan başarılı kampanyalar yaptı. Kilit nokta, etkileyicinin meşgul olan izleyicilere sahip olduğundan ve marka sesinizin etkileyiciyle aynı tonda olduğundan emin olmaktır.

Instagram’ın pazarlama için nasıl kullanılacağına dair mükemmel bir örnek, başarılı etkileyici pazarlama kampanyası Fiji Water’dır. Eğitmen Eric Johnson ile 8 dakikalık egzersiz videolarına yer veren etkileyici Danielle Bernstein ile işbirliği yaptılar. Fiji suyunda, hidrasyonun fitness için neden önemli olduğu hakkında konuşarak ve ürünü videolarda kullanarak vurguladılar.

4. Mesajların Sayısını ve Mesajların Zamanlamasını Kontrol Edin

Instagram yayınlarının sayısını doğru almak kesinlikle çok önemli. Çok fazla gönderi takipçilerinizi kapatabilirken, çok az sayıda gönderi sizi zaman çizelgelerinin tamamen dışında tutabilir. Bunun en iyi yolu, kullanıcılarınızın çevrim içi ve etkin olduğunu bildiğiniz zamanlarda yayınlamaktır. Coschedule’e göre, Instagram’a göndermenin en iyi zamanı 08:00 – 9:00 ve 02:00 saatleri arasında. Üstelik SimplyMeasured’e göre, gönderilecek en iyi günler Pazartesi ve Perşembe günleri, çarşamba ve pazar günleri ise en kötüsü.

5. Önemli Metrikleri İzleyin

Instagram pazarlamanızın gidişatına gerçekten bir göz atmak için doğru ölçümleri izlemek önemlidir. Örneğin, toplam takipçi sayısı bir makyaj ölçütüdür ve mevcut çabalarınızın nasıl gittiğini göstermez. Öte yandan, takipçi artış oranınız, insanların içeriğinizi gerçekten beğenip beğenmediğini size gösteren bir ölçümdür. Etkileyici Gösterge Tablosu gibi bir araç, takipçinizin büyüme oranındaki sekmeleri tutmanıza yardımcı olabilir.

Takıntılı bir şekilde izlemeniz gereken bir diğer ölçüm, katılım oranınızdır. Gönderilerinize katılmak, beğenilerden ve yorumlardan başka bir şey değildir. Hem toplam takipçilerinizin ortalama katılım yüzdesini hem de her gönderideki ortalama katılım oranını yakalamanız gerekir. Bu, sayfanızın nasıl çalıştığı konusunda netlik kazanmanıza yardımcı olur. Daha az takipçiniz varsa, daha yüksek katılım oranlarına bakıyor olmalısınız.

6. Instagram Gönderilerinden Farklı Türlerden Kaldıraç

Instagram’ın gücü, yazılarınızla yapabileceğiniz çeşitli şeylerdir. Farklı içerik formatların dan ve uygulama içi düzenlemeden farklı hedeflere sahip yayınlara kadar. İşte farklı Instagram yayınları ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz.

(a) Görüntüler:

Görüntüler, Instagram gönderileri için en yaygın biçimdir. Yüksek çözünürlüklü görüntüler ve etkileyici filtreler kullanmak harika olsa da, orijinal olmak önemlidir. Müşteriler, bağlandıkları içeriği arıyorlar, sıkıcı veya çok tanıtıcı olan görüntüler geri tepecektir.

(b) Videolar:

Videolar Instagram’da farklı zaman formatlarında mevcut ve çok yüksek katılım oranları görüyorlar. Pazarlamacıların% 64’ü, videonun ileriye dönük pazarlama stratejilerinin odak noktası olacağını söylerken, bu görmezden gelemeyeceğiniz bir içerik türüdür.

(c) Instagram Hikayeleri:

Instagram hikayelerini pazarlama için kullanmanın pek çok avantajı var. 24 saat sonra kayboldukları için, estetik ve yüksek kalitede endişelenmenize gerek yok. GIF’ler, bumeranglar, sahne arkası videoları ve canlı videolar gibi ilginç formatları deneyebilirsiniz. Ayrıca, etkileyicileri hikayeler üzerinde etiketleyebilir ve hatta hikayenize ürününüzün bağlantısını ekleyebilirsiniz.

İşte Farklı İçerik Formatlarını Kullanarak Instagram Pazarlama Yayınları için Harika Fikirler.

(a) Yaşam Tarzı Yazıları:

Yalnızca ürününüzün resimlerine ve videolarına odaklanmak yerine, marka kişiliğinizi tanımlamaya ve bunun çevresinde yaşam tarzı yayınları tasarlamaya çalışın.

(b) Sahnelerin Arkasındaki Yazılar:

Perdenin arkasındaki görüntüler de harika bir fikir. İnsanlara, işletmenizle bağlantı kurabilecekleri iç işlerinize bir bakış verir.

(c) Çalışan Yazılarını Yeniden Kaydedin:

Çalışanlarınızın Instagram sayfalarından alakalı içeriği tekrar göndermek, orijinal içerik elde etmenin harika bir yoludur. Ayrıca, markanızın takipçileriniz için insanlaştırılmasına yardımcı olur.

(d) Etkileyici Gönderiler:

Bahsedildiği gibi, ürününüz hakkında konuşmayı etkileyenlerin hedef kitlenize ulaşması için harika bir yoldur. Yayınların zamanlamasını ve temasını önceden planlamak için etkileyicilerinizle işbirliği yaptığınızdan emin olun. Ortak etiketlere, zamanlamalara ve temalara sahip olmak, tüm kampanyanın yolda kalmasına yardımcı olabilir.

(e) Kullanıcı Tarafından Üretilen İçerik:

Kullanıcılarınız dan ve takipçileriniz den içerik oluşturmak ve bu konuda Instagram pazarlama stratejinizi oluşturmak harika bir fikirdir. Markanız için güvenilirlik ve özgünlük oluşturmanıza yardımcı olur. Kullanıcıları marka ile ilgili içerik oluşturmaya teşvik etmek için yarışmalar başlatarak ek bir buzz oluşturabilirsiniz.

 

Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan markalar, Instagram pazarlamasını artık görmezden gelemez. Popüler ve bin yıllık cazibesi ile birçok pazarlamacı Instagram’ın kendileri için uygun olmadığını düşünebilir.

Ancak, Instagram hızla büyümeye devam ettikçe daha yaygın hale geliyor. Bu, platform kalabalıklaşma dan önce iyi düşünülmüş bir Instagram pazarlama stratejisi oluşturmak için doğru zamandır. Instagram pazarlama yaklaşımınızı tam olarak doğru anlamak için bu makaledeki ipuçlarını izlediğinizden emin olun.

Sosyal medyanın yalnızca etkileşim amacıyla kullanıldığı günler geride kaldı. Şimdi, dijital pazarlamanın evrimi ile sosyal medya, işinizi büyütme potansiyeline sahip olan başka bir değerli platform haline geldi. Görüş ve sorularınızı bizlerle yorumlar kısmından paylaşmaktan çekinmeyin…

 

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir