Nasıl Google Analytics Uzmanı olunur?


Google Analytics, dijital bir pazarlama kampanyasının başarısına karar verir. Pazarlamacıların kampanyalarının ne kadar iyi performans gösterdiğini ve sonuçların ne kadar etkili olduğunu bilmelerini sağlar. Buna ek olarak, bir şirketin veri odaklı bir kampanya yürütmesi de çok önemlidir. Ve bir Google Analytics Uzmanı bunu kendileri için yapar.

Bir analitikten ne yapması beklendiğini anlayalım.

Analytics uzmanları ne yapar?

Sitenin performansları ve ziyaretçilerin tercihleri ile ilgili farklı bilgi ve verileri ayırırlar. Bu şekilde, dijital pazarlama yöneticilerinin beklenen sonuçları elde etmek için ellerinde uygun türden site raporları almasına yardımcı olurlar.

Ayrıca, site ziyaretçilerini derinlemesine kazarlar ve herhangi bir belirsizlik olmadan bir kampanya yürütmek için ziyaretçilerin eğilimleri ve demografik özellikleriyle ilgili farklı bilgiler bulurlar.

Nasıl bir Google Analytics Uzmanı olacağınız hakkında daha fazla bilgi için öncelikle Google Analytics’in ne olduğuna dair net bir perspektifiniz olması gerekir.

Google Analytics nedir?

Google Analytics ile ilgili olarak bilmeniz gereken ilk şey, bir web sitesinin performansıyla ilgili fikir edinmek için ücretsiz bir hizmet olduğudur.

Kullanmak için yalnızca bir Google hesabınız olması gerekir. Aynı zamanda site ziyaretçilerinin davranışsal tercihlerini anlatıyor. Google Analytics’ten alabileceğiniz farklı bilgi / rapor türleri aşağıdakilerden oluşur:

Site ziyaretleri
Çıkma Oranı
Sayfa / Ziyaret Oranı
Sayfa Görünümleri
Sitede Geçirilen Zaman
Yeni Ziyaretlerin oranı, vb.
Bir Google Analytics Uzmanı olmak için, bunları analiz etmek bir analiz uzmanının asıl işi olduğu için tüm bu raporlarda uzman olmanız gerekir. Burada, bir analitik uzmanı olarak ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz diye  düşünüyorum.

Bir Google Analytics Uzmanı ne yapar?

Google Analytics Uzmanı İş tanımı içerir !!!!

Bir Google Analytics Uzmanı olarak veri araştırma ve analizinde uzmanlık sahibi olmanız gerekir. Web analitiği araçları hakkında tam bir bilgiye sahip olmanız ve Google Analytics’te sertifika sahibi olmanız size en uygun Google analytics işlerini sunacaktır. Google Analytical Expert’in tipik iş sorumlulukları

Bir web sitesinin ana performans ölçümlerini analiz etme yeteneğine sahip olmanız gerekir.
Ayrıca bazı operasyonel ve istatistiksel araçların ve web analitik modellerinin yardımıyla tahmin oluşturma ölçütlerini de bilmelisiniz.
Bir analiz uzmanı ayrıca sorguları ve veritabanlarını da analiz etmelidir. Dijital pazarlama kampanyasını sonuçlandırmak için aylık, haftalık ve günlük olarak bir rapor hazırlamalılar.
Ayrıca, süreç iyileştirmelerini sağlayabilecek ve web analitik araçlarının sağladığı raporlara göre politikalar ve prosedürler geliştirmede yardımcı olabilecek farklı önerilerde bulunmaktan da sorumlu olacaksınız.
Tüm bu işleri yapmak için önce Google Analytics’i kurmanız ve ardından Google Analytics Uzman Sertifikasyon sınavını geçmeye hazır olmanıza yardımcı olabilecek bir eğitime katılmanız gerekir. Sonraki üç bölümde, bu üç şey hakkında konuşacağız.

Google Analytics hesabını kurmak için izlemeniz gereken adımlarla başlayalım.

Google Analytics’i nasıl kurarsınız?

Google Analytics hesabınızı birkaç basit adımda ayarlayabilirsiniz. Hemen bu adımlara geçelim.

1. com / analytics’e gitmeniz gerekir ve ardından “Yeni hesap ekle” ye dokunarak Kaydolun

2. Sayfanın sol alt köşesinde  “Kaydol” düğmesini bulabilirsiniz. Şimdi, istenen tüm bilgileri, yani site URL’sini, hesap adını, saat dilimini veya bölgeyi vb. Verin. Ardından, “Devam” düğmesine dokunun.

3. Verilen onay kutusunu tıklatarak tüm Google Analytics şartlarını ve koşullarını kabul etmelisiniz.

4. ‘Yeni Hesap Oluştur’ üzerine dokunun, şimdi kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. Bundan sonra ortaya çıkacak bir sonraki sayfada, kopyalamanız gereken bir JavaScript Kodu  olacak ve daha sonra “Kaydet ve Sonlandır” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

5. Şimdi hesabınızın genel görünümünü görebilirsiniz. Burada kopyalanan kodun henüz yapıştırılmadığını söyleyen İzleme Hatası’nı görebilirsiniz.

6. Şimdi, bu ilerlemede, sitenizdeki her sayfa için Google Analytics JavaScript kodunu gövde etiketinin hemen önüne (kodun içine) yapıştırmanız gerekir.

 

Sonunda, Google Analytics hesabınızı tam olarak ayarladınız. Yaklaşık 24 saat sıkı oturun ve ardından analitik verilerinizi görmek için Google hesabınıza dönün

Burada ve şimdi, Google Analytics hesabınızı kurduğunuzda, analitik çalışmasını anlamak için pratik örnekler üzerinde pratik yapmanız gerekir. Tüm bunlara başlamanın en iyi yolu Google Analytics eğitim kaynaklarından geçiyor. Google Analytics Eğitiminde ustalaşmanız gereken bazı şaşırtıcı seçenekleri tartışalım:

Google Analytics’i Nasıl Eğitebilir ve Uzatabilirsiniz?

Google Analytics eğitimini yapmanın iki basit yolu vardır; bunlardan biri Google Analytics Akademisi’dir ve ikincisi Online Eğitim Kursudur.

Sırasıyla her iki konuya da değinip hangi anahtar özelliklerin olduğunu anlayalım.

Google Akademi Kursları

Google Analytics öğrenme topluluğu bunu kanalize ediyor.

Buna katılabilir  temel özellikleri ve bunların uygulanmasını Google uzmanlarından öğrenebilirsiniz. En iyi Analytics Akademisi derslerinin bir kısmı…

Dijital Analitik Temelleri
Google Etiket Yöneticisi Temelleri
Mobil Uygulama Analizi Temelleri
Google Analytics Platform İlkeleri
E-Ticaret Analitiği: Veriden Kararlara
Google Analytics’i öğrenmeniz için kullanabileceğiniz farklı Google kaynakları – Google Analytics Akademisi, Google Analytics YouTube Kanalı, Google Analytics Blog, Google Analytics G + Topluluğu, Google Analytics Demo Hesabı ve Google Analytics Yardım Merkezi.

Google Akademi Kurslarını seçmek, Google Analytics’i Justin Cutroni (Digital Analytics Industry’nin En Etkili Katılımcı ve blog and Analytics Talk’un yayıncısı) gibi uzmanlardan uzmanlaştıracak bilgiler öğrenmektir.

Çevrimiçi Google Analytics Eğitimi

Google Analytics’le ilgili daha pratik eğitim almak istediğinizde, canlı Google Analytics Eğitim atölyelerine katılmalısınız.

Endüstri uzmanları bu oturumları yürütür ve analitikle ilgili farklı ölçümleri ve raporları öğrenmenize yardımcı olurlar.

Bir Google Analytics Uzmanı olmak için, bu, en çok sonuçlanan tekniklerden biri olarak kabul edilir. Eğitiminiz, Uygulamalı Projeler ve Atamalar konusunda ilerleyen Canlı Eğitmen Liderlik Oturumlarını içermektedir.

Çevrimiçi Google Analytics eğitimi, web analitiği ile ilgili özelliklerin her birini kapsar. Çevrimiçi Google Analytics Uzmanı eğitiminde ele alınan konular-

Kampanya İzleme ve AdWords Entegrasyonu
Etkinlik İzleme ve Sanal Sayfa Görüntüleme
Dahili Site Araması
Hareket Grafikleri
Özel raporlar
Alanlar ve Alt Alanlar
E-Ticaret Takibi
Düzenli ifadeler
Kurabiye
Gelişmiş Segmentler
Filtreler
Huniler
Hedefleri
AdWords
Trafik Kaynakları
Raporları Yorumlama
İzleme kodu
Arayüz Navigasyonu
Hesaplar ve Profiller
Google Analytics’te eğitim aldığınızda, yapmanız gereken bir sonraki şey Google Analytics Uzman sertifikasyon sınavına başvurmak.

İşletmeler sertifikalı Google Analytics uzmanını işe alır – Bir de nasıl sertifikalı bir Google Analytics Uzmanı olabileceğimizi anlayalım.

GAIQ Sınavını nasıl geçebilirsiniz?

GAIQ (Google Analytics Bireysel Kalifikasyon) ücretsiz bir sınavdır ve bunun için www.google.com/partners adresinde kaydolmanız gerekir.

GAIQ Sınavına nasıl gireceğinize dair kılavuzun tamamını burada bulabilirsiniz.

Bu sınavı geçtikten sonra Google’dan bir sertifika alacaksınız. Sertifika, Google’ın nitelikli bireyler listesinde listelenen isminizi alacak.

Bu sınavdan geçmek için en az% 80 puan almanız gerekir. Çevrimiçi bir eğitime katıldıktan sonra, Google Test Merkezi’nde bir örnek sınava katılabilirsiniz. Bu, sınavla ilgili her şeyi anlamanıza izin verecektir çünkü orijinal sınavın sahip olacağı aynı desen ve soru türüne sahip.

Sınavda başarısız olmanız durumunda yaklaşık 7 gün beklemeniz gerekir ve sonra bu sınav için tekrar başvurabilirsiniz. Aldığınız GAIQ sertifikası sadece 18 Ay boyunca geçerli olacaktır. Bu nedenle, Google Analytics Uzman sertifikanızın güncellenmiş ve geçerli kalması için 1,5 yıl sonra sınavda tekrar görünmeniz gerekecektir.

En iyi Google Analytics İşlerini almak için, sertifikalı bir Google Analytics Uzmanı olmak çok önemlidir. Ayrıca, sizin için bir Analytics Uzmanı olarak gerçekten iyi bir maaş bekleyebilirsiniz.

Ne maaş beklemeniz gerektiğini bilmek ister misiniz? -Bunu anlayalım-

Google Analytics Uzmanı Maaşı nedir?

Google Analytics’e hakim olduktan ve sertifika sınavını geçtikten sonra, Google Analytics Uzmanı olarak gerçekten iyi bir maaş almaya hak kazanırsınız.

Glassdoor’a göre, Google Analytics Uzman Maaşları ₹ 3,72,400- ₹ 23,59,952 arasında değişmektedir.

Maaş, Google Analytics Uzmanı olarak çalışmayı planladığınız şehre göre de değişebilir.

Şimdi, bu gönderiyi bitirmenin zamanı geldi ve umarım, bir analitik uzmanı olmanın ne kadar kolay olduğunu anlamışsınızdır.

İyi hazırlanmanız, sıkı çalışmanız, sabrınız ve azim göstermeniz gerekiyor. Ve yakında tüm web analitiğinizin püf noktalarını ve tekniklerini yolunuzda göreceksiniz.

GAIQ sınavına katılmış ve başarılı olmuş olmanız durumunda, deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

GAIQ sınavına katıldınız, ancak geçemediyseniz – Sonra Google Analytics hakkındaki tüm düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir