Pazarlama Analitiği: Tanımı, Önemi ve Araçları


Bir pazarlama kampanyası başlattığınızda, performansı Marketing Analytics ile izlenebilir.Sadece bir işletmenin esas faaliyetlerine, yani nesiller, dönüşümler, satışlar ve karlara öncülük edebileceği pazarlama nedeniyledir.

“İkna Et ve Dönüştür raporuna göre, CMO’ların yaklaşık% 44’ü yatırım getirisini analitik yoluyla ölçmeyi tercih ettiğini söylüyor.”

Bu nedenle, pazarlama iş faaliyetlerini kolaylaştırmak için çok önemli olmakla birlikte, pazarlama performansını değerlendirmek çok önemli hale gelir ve Marketing Analytics bunu ustaca yapmanıza olanak sağlar.

Pazarlama Analitiği Nedir?

Pazarlama analitiği nedir sorusuna cevap sadece pazarlama performansını ölçmek, yönetmek ve analiz etmek. Pazarlama analitiği kavramı, yalnızca etkinliği artırmak için değil, aynı zamanda pazarlamacıların yatırım geri dönüşünü optimize etmede başarılı bir atış yapmalarına olanak sağlar.

Pazarlama analitiği, müşteri görüş ve eğilimlerini gösterir.

Kuruluşların çoğunun pazarlama analitiği kavramını ve önemini görmezden gelme eğiliminde olduğunu görmek şok edici. Pazarlama çabalarının gelirden nasıl kaynaklandığına dair bir resim elde etmek kesinlikle harika bir yol.

Pazarlama analitiklerinin önemi, yalnızca pazarlama çabaları hakkında net bir resim sağlamasından değil, aynı zamanda kaynakların tasarrufunu kolaylaştırabilecek kampanyaları izlemenizi sağlamasından da kaynaklanmaktadır.

Aşağıda belirtilen hususlar, alanın ne olduğuna bakılmaksızın, pazarlama analitiğinin neden her işletme için saatin ihtiyacı olduğuna dair bir resmi etkin biçimde göstermektedir:

Pazarlama Analitiği Neden Önemli?

(1) Müşteri ve pazar eğilimlerini anlamak bugünün döneminde gerçekten önemlidir. Pazarlama analitiği, her bir ayrıntıya odaklanarak büyük resim eğilimlerinin kolayca anlaşılmasını sağlar.

(2) Size çabaların ve iadelerin net bir resmini vermenin yardımı ile, hangi programların çalıştığını kolayca göstermenize olanak sağlar ve bunun da başarısız olmasının veya hatta başarmasının sebeplerini gösterir.

(3) Piyasa çalışması da işin önemli bir parçasıdır. Pazarlama analitiği, zaman içindeki trendlerin izlenmesini sağlar.

(4) Pazarlama analitiği, çalışmanın ve her programın raporlarının net bir resmini sağlayarak yatırım getirisini anlama olanağı sağlar.

(5) Pazar trendlerini incelemeye kolayca yardımcı olarak, pazarlama analitiği gelecekteki sonuçları etkin bir şekilde tahmin etmeyi kolaylaştırır.

Anahtar kelime pazarlamayı aramaya başladığınızda, müşterilerin zihniyetinin bile olduğunu anlama olanağı sağlar. Analytics, iş süreçlerini optimize etmek için kolayca kullanılabilecek anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur.

(1) Müşteri anketleri –  Anahtar kelime sıklığı verilerinin incelenmesiyle rekabet çıkarlarının göreceli öncelikleri kolayca anlaşılabilir.

(2) Sanayi eğilimleri –  Müşteri davranışlarındaki eğilimleri anlamak ve tahmin etmek gerçekten kolaylaşıyor.

(3) Ürün tasarımı –  Bir müşterinin aradığı çözümlerin ne olduğunu anlamak çok önemlidir. Anahtar kelimeler müşterinin gerçekte ne istediğini anlamasını kolaylaştırabilir

Pazarlama analitiklerinin önemini değerlendirdikten ve anladıktan sonra pazarlamacıların aklına vuran temel sorular, pazarlama analitik araçlarıyla nerede başlayacağınız ve verimli bir şekilde nasıl çalışacağınızdır.

Arama motorlarının kolay kullanılabilirliği, arama motoru optimizasyonu, ücretli arama pazarlaması ile pazarlama analitiği kavramını uygulamak kolaylaştı.

Pazarlamacıların yardımları için kolayca kullanabilecekleri birçok Pazarlama Analitiği aracı vardır. Aşağıda, pazarlama analizi kavramı için etkin bir şekilde kullanılabilecek en ünlü araçlardan bazıları verilmiştir.

Pazarlama Analitik Araçları

Etkinlik Tabanlı Araçlar

Bu, tıklama analizi olarak da bilinen etkili pazarlama araçlarından biridir.

Bu araç, alışveriş sepeti gibi bir e-ticaret web sitesinde olduğu gibi, iş için en önemli şeylere odaklanır. Bu araç, bir uygulamanın, web sitesinin içindeki bireysel kullanıcıların eylemlerini izlemeye yardımcı olur.

Pazarlama analitiklerinin ana ve en iyi araçları çoğunlukla geniş kapsamlı yeteneklere sahiptir.

Pazarlamacılar, daha fazla cihaz ve kanalın izlenmesiyle daha fazla teklifi de birleştirebilirler.

Pazarlama verilerinin toplanmasını kolaylaştıran araçlardan bazıları web sitesi analitik araçları, uygulama analitik araçları, pazarlama otomasyonu ve veri platformlarıdır.

Etkinlik bazlı en iyi pazarlama analitiği araçlarından bazıları …

(1) MixPanel

(2) Yığın Analizi

(3) Oribi

(4) KissMetrics

Test Araçları

Bu araç, pazarlamacıların bir özellik veya mesajın birden fazla türevini test etmesini sağlar.

Test, gerçek verilerin toplanmasına yardımcı olduğu için ürün geliştirmenin önemli bir parçası olarak kabul edilir. Hiçbir pazarlamacı, bağırsak duygusunun ne kadar güçlü olursa olsun, varsayılan verilere dayanarak çalışma fikrini beğenmeyecektir.

Bu araçlar, e-posta, push bildirimleri, uygulama içi bildirimler ve hatta web bağlantısı gibi kanalları kullanan kullanıcılarla iletişimi kolaylaştırır. Sizin için AB test araçlarından bazıları –

(1) Optimum olarak

(2) VWO

Görsel Davranış Araçları

Bu tür araçlar, kullanıcının ekrana bakmak için ne kadar zaman harcadığını ve gerçekte neye baktığını ortaya koymaktadır.

Verilerin toplanmasına yardımcı olan temel yardım, imleç olarak vekil hareketidir. Bu araçlar aynı zamanda kullanıcıların verileri bölümlere ayırmasına ve kullanıcının gerçekte nasıl aşağı kaydırdığını bulmasına yardımcı olur.

Pazarlamacılar verileri arabirimlerini etkin bir şekilde yeniden düzenlemek ve hizmetlerinde başarılı bir şekilde olumlu bir değişiklik yapmak için kullanabilirler. Bu kategorideki En İyi Pazarlama Analitiği araçları şunlardır;

(1) Hotjar

(2) Crazyegg

Dijital Pazarlama Analitiği

Bu araçlar, pazarlama ve reklam kanallarının yardımından veri toplar. Bu araçlar kolayca beş kategoriye ayrılabilir

Arama Motoru Optimizasyonu araçları, web sitesinin arama sonuçlarında ortaya çıkma ihtimalini anlamada yardımcı olur.

Sosyal medya platformları, pazarlamacıların, kullanıcıların profillerine ve çevrimiçi görünümlerine nasıl tepki verdiğini anlamalarını sağlayan ücretsiz analizler sunar.

Arama Motoru pazarlaması araçları, pazarlamacıların daha iyi performans ve sonuçlar için rakiplerine üstünlük sağlamaları için reklam performanslarını iyileştirmelerini sağlar.

Görüntülü reklam platformları, pazarlamacıların başarı oranlarını artırmalarına yardımcı olmasını sağlar.

Tahminli puanlama modeli platformları, pazarlamacıların kullanıcıları veya potansiyel müşterileri öncelikli olarak satın alma veya yenileme olasılığı temelinde puanlamalarına olanak tanır.

Bu amaçlar için kullanılan araçlardan bazıları …

(1) Google Arama Konsolu

(2) MozPro

(3) SEMrush

(4) Google Analytics

Pazarlama Panosu Araçları

Bunlar esas olarak verilerin birleştirilmesiyle ilgilidir.

Analitiklerin birleştirilmesinin her zaman iyi bir fikir olduğu düşünülmektedir. Kopyalanma ve hatta tıkanma nedeniyle ortaya çıkan çabayı  kolayca kurtardı. Bu, pazarlamacıların bir konsolide gösterge panosu nedeniyle verileri hızlı bir şekilde değiştirebilmelerini ve sorguları kolayca yanıtlamalarını sağlar.

Bu araçlar, basitliği seven ve karmaşıklık nedeniyle geçici sistemlerden kaçınan insanlar arasında bir darbedir. Panolar, excel sayfalarının kullanımında açıkça eksik olan verilerin otomatik olarak yenilenmesine bile izin verir. En yüksek gösterge tablosu araçları

(1) Cyfe

(2) Klipfolio

Pazarlama analitik araçlarını kullanırken odak noktası olması gereken başlıca ipuçlarından bazıları aşağıda listelenmiştir:

Pro gibi Pazarlama Analitiği Yapmak için en iyi İpuçları

(1) Reklam Müzesini Tekrarla –  Reklamınızın uygulanabilir aramalar için gösterilmesini sağlamak için, negatif anahtar kelimelerin kullanılması büyük ölçüde yardımcı olabilir. Negatif anahtar kelimelerin kullanılması, bu tekniğin gerçekte ne kadar avantajlı olabileceğini bağlamında tutan mesleğin çoğu tarafından veya hatta yeni başlayan pazarlamacılar tarafından önerilmektedir.

(2) Sonuçlar ve analizler –  Anahtar kelimeleri, reklamın aramayla alakalı olduğunu gösteren reklam metninde gösterilmesi yaygın bir uygulamadır. Yalnızca arama ile ilgili olan bir reklam kesinlikle daha fazla tıklama alır ve açıkça web sitesi ve hatta işletme için mükemmeldir.

(3) Doğal arama uygulamak –  En iyi anahtar kelimeleri web sitenize sokma alışkanlığı, tıklama şansını ücretli bir reklamdan daha fazla artırdı. Bu kesinlikle yeni içeriğin oluşturulmasını kolaylaştırır.

(4) Anahtar kelime araştırması –  Durgun anahtar kelimelerin yardımı, bilgileri ve hatta yeni ürünlerdeki eğilimleri ihmal ettiği için çevrim içi görünümü etkileyebileceğinden, anahtar kelime araştırmalarına başlamak önemlidir.

(5) Ücretli arama pazarlamasını kullanmak –  Ücretli arama pazarlamacılığını alarak, teklifi düşürür ve ayrıca reklam konumunu da iyileştirir. Bunu söyledikten sonra, yalnızca ücretli pazarlamaya güvenmeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak evet, önemini görmezden gelmeyi seçemezsiniz. Bu kolayca uzman pazarlama analitiği örneklerinden biri olabilir.

(6) Verileri karıştırmak –  Arama pazarlamasından toplanan raporların ve bilgilerin, işin tüm yönlerine ve hatta çevrimdışı gelirlere ve özellikle ürün geliştirmeye yardımcı olduğu görüşünde olunmalıdır. Arama çabalarının uygulanmasına her zaman özel dikkat göstermelisiniz.

Ücretli Kampanyalar ve Pazarlama Analitiği

PPC reklam kampanyalarının pazarlama stratejisinin iyileştirilmesi, AdWords kampanyasının yardımı ile kolayca yapılabilir.

Arama motorunda sıralamanın ne kadar iyi olduğunu kolaylaştıran ve canlandıran bu kampanyanın gücüdür. Sitenizin iyi bir sıralama olmadan potansiyel müşteriler tarafından asla görülmemesi her zaman bağlamında tutulmalıdır.

Siteye uzman analizi ve pazarlamacıların harcadığı çabaların açık bir şekilde uygulanmasını sağlar. Konsepti daha kapsamlı bir şekilde anlamak için bazı pazarlama analitiği örneklerine bakalım.

Pazarlama Analitiği Örnekleri

Amazon Taze ve Bütün Gıdalar

Bu kampanya, analitik verilerin Amazon’un müşterilerin yiyecek satın alma şeklini ölçmesine nasıl yardımcı olduğunu gösteren en iyi Pazarlama Analitik Örneklerinden biridir. Ayrıca, tedarikçilerin bakıcı ile etkileşimlerini nasıl yapacakları konusunda şirketi de güncelledi.

Netflix Marketing Analytics’in Hedef Reklamlar İçin Kullanımı

Netflix, analiz kitlelerinin belirli eğilimlerini bulmak için analiz verilerini kullandı. Buna göre, şirket abonelerine kendileri için en uygun programlar hakkında e-postalar gönderdi.

Bu pazarlama analitiği örnekleri, çevrimiçi bir pazarlama kampanyasının sorunsuz çalışmasını kolaylaştırır. Çevrimiçi pazarlama kampanyası, sitenizin çevrimiçi görünümünün ne olduğunu ve web sitenizin kullanıcılar arasında nasıl bir performans gösterdiğinden sorumlu olduğunu gösterir.

Pazarlama analitiği kavramının gerçekte ne kadar iyi olduğu konusunda mükemmel bir sonuç için yukarıda gösterilen avantajlar. Bu analitik kavramı, pazarlamacıların her zaman kampanyalarının performansını gözden geçirmesine ve rapor almasına büyük ölçüde yardımcı olur. Bu raporlar doğrudan verilerin buna göre gösterilmesinde yardım sağlar.

Analiz, stratejilerin asgari çaba ile uygun getiri sağlayacak şekilde düzenlenmesine yardımcı olur. Şimdi, pazarlamacıların minimum çaba göstermesini ve istenen maksimum getiriyi elde etmesini sağlayan bir strateji veya programı kim istemez ki?

Pazarlama analitiği ve işiniz için harikalar yarattığını görmek için iyi şanslar! Marketing Analytics ile ilgili kavramlarla ilgili herhangi bir şüphe durumunda, yorumlarda bize yazmaktan çekinmeyin.

 

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir