Sosyal medya duyarlılık analizinin önemi (ve nasıl yürütüleceği)


Bugünün pazarlamacıları haklı olarak dijital pazarlamaya takıntılı durumda.Ancak, müşterilerinizin yalnızca veri noktalarından daha fazlası olduğunu unutmayın.Ve evet, müşterilerimizin belirlemesi zor olan duygularını gözden kaçırmak kolaydır.

Ancak, satın alma kararlarını verirken duyguların bir numaralı faktör olduğunu düşünün. Tüketicilerin sosyal medyadaki düşüncelerini ve duygularını paylaştığı pek çok tüketici ile, markaların ürünlerinin insanlara nasıl hissettirdiği konusunda nabzını tutmaları tam anlamıyla aynı boyuttadır.

Duygu analizi dünyasına girin.

Müşterilerinizin duygularının bir yanda durmasına izin vermek yerine, markalar günümüzde bu duyguları eyleme dönüştürülebilir iş verilerine çevirebilir.

Bu kılavuzda, sosyal medya duyarlılık analizinin önemini, bunun nasıl yapılacağını ve işinize dönüştürmek için neler yapabileceğini anlatmaya çalışacağız.

Duyarlılık analizi nedir?

“Duygusal analiz, tüketicinin bir ürün, hizmet veya marka algısı hakkında bilgi edinme sürecidir.”

İnsanların işinizle ilgili tam olarak nasıl hissettiğini bilmek istiyorsanız, duyarlılık analizi işe yarayabilir. Spesifik olarak, sosyal medya duyarlılık analizi, müşterilerinizin sosyal alanın etrafındaki konuşmalarını alır ve bunları bir bütün içine alır.

Duyarlılık analizini sosyal bir düzenlemenin alt kümesi olarak düşünün. İşletmeler sözlerini açıkça söylemiş olsa da, duygu analizi bu sözleri çevreleyen olumlu, olumsuz ve tarafsız duygulara dalar.

Ürününüz müşterilere bir tür sıcak, bulanık bir his veriyor mu? Beklentilerinizi hizmet kalitenizle karşılıyor musunuz? Duyarlılık analizi bu sorulara ve bunun gibi sorulara cevap verebilir.

Olumlu ya da olumsuz olsun, bahsettiğinizin bir boşlukta olmadığını unutmayın. Bir kereye mahsus bir iltifat veya şikayete karşı takıntılı olmak yerine, markalar müşterilerinin duygularının daha büyük resmine bakmalıdır. Örneğin, bir övgü telaşı kesinlikle bir artı…

… Ve bir sel felaketi sizi ürününüz veya hizmetinizle ilgili olarak ele alınması gereken problemler hakkında size ipucu verebilir.

Sosyal medyanın duyarlılık analizi için güzelliği, toplanacak çok fazla veri bulunmasıdır. Sosyal markalarla ilgili etiketleme ve konuşma konusunda giderek daha fazla tüketici ile, müşterilerinizin sizin hakkınızda nasıl hissettiğini analiz etmeye başlayabilirsiniz. Ek olarak, sosyal duyarlılık analizi, işletmeleri sosyal medyaya daha proaktif bir yaklaşım sergilemeye ve müşterileriyle doğrudan etkileşimde bulunmaya teşvik etmektedir.

Duygu analizi nasıl yapılır?

Duygu analizinin ne olduğuna dair temel bir anlayışla, hadi bunu nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında konuşalım. Duyarlılık analizi, markalara ilişkin değerli görüşler doğursa da, zorlukları yok değildir.

İnsanların sizin hakkınızda nerede konuştuğunu öğrenin

Belirtildiği gibi, tüketiciler daha önce hiç olmadığı gibi markalara ses veriyor. Bu, hem sosyal medyada hem de kapalı alanlarda geçerlidir.

İşletmelerin, müşterilerin doğrudan size hitap ettikleri Twitter veya Instagram’daki sosyal sözlerine dikkat etmeleri gerekir. Bunu yapmak, övgüden yararlanmak ve eleştiriyi zamanında ele almak için harika bir yoldur.

Bununla birlikte, üçüncü taraf siteleri izlemeniz ve forumları gözden geçirmeniz gerekiyor. Buna Google Yorumları, Reddit ve Yelp gibi siteler de dahildir!

E-ticaret alanındaysanız, site incelemeleriniz özellikle değerlidir. Muhtemelen işiniz için en değerli şey sadık müşterilerden gelen öngörülerdir bunları ihmal etmeyin. İşte J. Crew’ün ürün sayfalarından birinin olumlu duygularına bir örnek.

Tüm bu platformların manuel olarak izlenmesi kesinlikle zaman alabilir. Bu yüzden zaman kazanma adına Filiz gibi bir sosyal dinleme aracı öneriyoruz. Örneğin, Sprout ile bahsettiğiniz sözlerin “elle” izlenmesini önlemek ve  dinlemek için öncelikli ağlarınızı seçebilirsiniz. Ayrıca, müşterilerin sizi doğrudan etiketlemediği durumlarda, markanızla ilgili anahtar kelimeleri izleyebilirsiniz.

Duygu analizi için terimlerinizi seçin

Duyarlılık analizi, yalnızca olumlu ifadelerinizi negatif olanlarınızdan ayırabildiğinizde etkilidir.

Bu, müşteri duyarlılığını vurgulayan alakalı terimleri aramak anlamına gelir.

Bazı duyarlılık terimleri nispeten basittir ve diğerleri sektörünüze özel olabilir. Her iki durumda da, duyarlılık terimlerinizin olumlu ve olumsuz terimlere ayrılması gerekir. Aşağıda, bu terimlerden bazılarının bir duyarlılık araması için nasıl görünebileceğinin kısa bir örneği verilmiştir.

. Pozitif: En iyi, aşk, muhteşem, mükemmel, teşekkürler

.  Negatif:  Kötü, nefret,  hayal kırıklığına uğramış

Temel pozitif duyarlılık analizinin eylemde nasıl göründüğünü göstermek için, Twitter’da @Glossier’ın yanında “aşk” terimini arayalım. Sonuçlar bir iltifat listesi ve memnun müşterilerden övgüdür.

Sözlerinizi bağlam içine koyun

Burası duygu analizinin zorlaştığı yer.

Aramalarınızdaki duyarlılıkla ilgili terimlerin hacmi, her zaman müşterilerinizin nasıl hissettiğinin tam hikayesini anlatmaz. Bahsedilenleri iki kez kontrol etmeniz ve analitik hata için yer bırakmamanız çok önemlidir.

İşte Netflix’in Facebook sayfasından güzel bir örnek. Hayranlar açıkça programlarının övgülerini söylüyorlar, ancak bunu yaparken de “çirkin”, “ağlamak” ve “depresyonda” gibi terimler atıyorlar. Söz konusu terimlerin söz konusu bağlamda ortaya çıktığını gördüyseniz, alarmın nedeni olabilir.

Alaycılık da aynı şekilde duyarlılık analizine gelince karışıklık yaratabilir. Biri tweet attığında “Dokuz saatlik bir uçuştan sonra valizimi kaybettikten sonra  bile uçmayı seviyorum” açıkçası insanlar deneyimleri hakkında heyecan duymuyorlar.

Her ne kadar duyarlılık analizi çoğu zaman doğru olacak olsa da, her zaman bu tür aykırı değerlere sahip olacaksınız. Manuel dinleme ve makine öğrenmenin bir kombinasyonu, mümkün olan en “eksiksiz” duyarlılık analizini almak için idealdir, bu da bizi bir sonraki noktaya götürür.

Duygusal bir analiz aracının sizin için işi yapmasına izin verin

Sprout’un sosyal dinleme yetenekleri, sosyal dinleme ile ilgili en sıkıcı ve zaman alan görevlerin bir kısmının kaldırılmasına yardımcı olabilir. Şu anda gerçekleşen tam konuşma hacmi, üçüncü taraf bir dinleme aracına yatırım yapmak için yeterli bir nedendir.

Filiz, yeni başlayanlar için, sosyal sözlerinizi gerçek zamanlı olarak izler ve düzenler. Sorgu oluşturucumuzun yardımıyla, izlemek istediğiniz duyarlılık analiziyle ilgili terimleri seçebilirsiniz.,

Bu arada, Aktif Dinleyicileriniz için şikayetler, övgüler ve belirli müşteri deneyimleri gibi sorularına tek tıklamayla erişimine izin vermelisiniz.

Ve duyarlılık analiz raporunu unutma. Sprout’un raporu, yalnızca belirli bir zaman dilimindeki olumlu, olumsuz ve tarafsız sözlerinizi değil aynı zamanda söz konusu sözlerin zaman içinde nasıl geliştiğini de incelemektedir. Başka bir deyişle, marka algınızın iyileşip gelişmeyeceğini aydan aya doğru belirleyebilir.

Duygu analizi ile daha iyi bir işletme nasıl kurulur?

Duyarlılık analizinden toplanan görüşler doğrudan işiniz için olumlu değişikliklere dönüşebilir.Duygu analizi ile daha iyi bir işletme nasıl kurulur bir kaç maddeyle inceleyelim.

Müşteri servisinizi hızlandırın

Daha önce de belirtildiği gibi, duyarlılık analizi markaları sözlerine dikkat etmeleri için teşvik eder. Bunun, ortaya çıkması demek yorum ve endişelere daha çok özen göstermek demektir. Bu olumsuz ifadelerin ele alınması, müşterilerinizi dinlediğinizi gösterir.

Ürünlerinizi geliştirmek için spot fırsatlar

İltifatların ve şikayetlerin izlenmesi, insanların gelecekte sizden ne görmek istediklerini anlamanıza yardımcı olabilir. Bugün tüketiciler, sesini duyurmaktan çekinen utangaç bireyler değiller, ancak kulaklarını geribildirim için açmak hala markalara bağlı.

Kapsamlı rekabet analizi yapın

Tıpkı insanların işinizle ilgili neler hissettiğini bilmek istediğiniz gibi, izleyicilerinizin rakipleriniz hakkında nasıl hissettiğini de hissetmelisiniz. Özellikle insanlar öneriler ararken, birden fazla marka yan yana etiketlerler. Duyarlılık analizi sayesinde, neden tercih edeceğinizi anlayabilir ya da ürünlerini kendinize tercih edebilirsiniz.

Mesajlarınızın yerinde olduğundan emin olun

Sesinizi sosyal medyada duyurmak kesinlikle zor olabilir. Şu anda birçok müşteri, özellikle markalarından dolayı MoonPie gibi komik markalarla ilgileniyor. Olumlu sözlerinizi artırmak, müşterilerinizle nasıl konuşacağınızı ve daha fazla konuşma vızıltı tweaking anlamına gelebilir.

Uzun vadeli marka sağlığınızı izleyin

Bu büyük olanı.

Trafik ve takipçilerinize rehberlik ederken, zaman içinde duyarlılığı izlemek, izleyicileriniz ve endüstrinizle pozitif bir ilişkiniz olmasını sağlar.

İşiniz büyük hamleler yaparken duyarlılık analizi özellikle önemlidir. Örneğin, ürün lansmanları, fiyat değişiklikleri ve başka bir büyük duyuru, marka algınızda önemli bir kayma görebilir. Bu sayılara düzenli olarak göz kulak olmak, size gönül rahatlığı sağlayabilir veya oluşmadan önce olası bir krizi tespit edebilir.

Ve bununla birlikte, duyarlılık analizine rehberimizi ekleriz!

Takipçilerinizin ve müşterilerinizin sizinle ilgili neler hissettiğini biliyor musunuz?

Müşterinizin duygularınıı görmezden gelmemek için çok önemlidir.

Duygu analizi sayesinde, insanların markanızda nerede durduğunu tahmin edemezsiniz. Sosyal medyada ve ötesinde gerçekleşen konuşmaları izleme ve analiz etme becerisiyle, bu duyguları işletmeniz adına harekete geçirilebilir kararlar almak için kullanabilirsiniz.

Yine de sizden duymak istiyoruz. Müşterilerinizin duygularına nasıl göz kulak oluyorsunuz? İltifatlarına ve şikayetlerine sosyal olarak ne kadar stok koyuyorsun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir