Pazarlamacılar için Sosyal Medya Dinlenme Rehberi


Sosyal medya dinleme konusundaki konuşmasını duydunuz ama şimdi nasıl kullanacağınızı bilmek istiyorsunuz. O zaman yazımıza kulak verin!.. Dinleme bir sorun değildir ve izlenecek çevrim içi tartışmalar olduğu sürece kaybolmaz. Bu konuşmaları, stratejinize nasıl dahil edeceğinizi biliyorsanız, pazarlama çabalarınız için önemli bir istihbarat kaynağıdır diyebiliriz.

Sosyal medya dinlemenin ne olduğunu ve izlemekten ne kadar farklı olduğunu incelemek için buradaki ayrıntılı dinleme rehberimizi incelemenizi öneririz.

Bu makale, sosyal medya pazarlama profesyonelleri için sosyal dinlemeye yönelik pratik nasıl yapılır? kılavuzu olarak kullanılmak üzere hazırlanmıştır. İçinde, şirketiniz veya kuruluşunuz için dinleyen sosyal medyayı nasıl kullanabileceğinizi ve aynı zamanda değerini C-suite’e nasıl kullanabileceğinizi gözden geçireceğiz.

Sosyal medya dinlemenin avantajları

Genel dijital pazarlama stratejinizi dinleyerek sosyal medyayla birleştirmenin birkaç önemli faydası vardır. Bu avantajlar, ürün geliştirmeden müşteri hizmetlerine kadar tüm şirketi kapsar.

. Acil araştırma: Mevcut sosyal medya dinleme verilerinin analiz edilmesi, odak gruplarından veya diğer kişisel yapılandırılmış analizlerden geçmeniz gerekmeyen acil araştırmaları daha kısa yoldan öğrenmenizi size sağlar. Bu veriler aynı zamanda gerçek zamanlı olup zamanında harekete geçirme konusunda en doğru bulguları sunar.

. Daha uygun:  Odak gruplarını koordine etmek ve pazarlama araştırma ajanslarını işe almak pahalı olabilir. Sosyal medya dinleme, potansiyel olarak daha geniş bir birey örneğini geri getirirken, geleneksel araştırma yöntemlerinden daha düşük bir maliyetle gerçekleştirilebilir.

. Önleyici:  Sosyal medya dinlemeyi yürüttüğünüzde, trendlere ve genel servis şikayetlerine dikkat etmelisiniz.. Bu tür bir dinleme gerektiğinde sizi harekete geçirmeye hazırlar ve şirketinize olası bir geri tepmeyi önler.

Sosyal medya dinlemenizin nasıl kurulduğuna bağlı olarak, oluşturmayı ve sürdürmeyi diğer araştırma yöntemlerinden daha kolay bulabilirsiniz. Demografik veriler zaten sosyal medya yöneticilerine kolayca ulaşılabilir ve Twitter gelişmiş arama teknikleri dakikalar içinde gerçekleştirilebilir. Kurmak için daha az maliyet ve zamanla, bulgularınız üzerinde işlem yapmak için daha fazla kaynak harcarsınız.

Marka analizi oluşturun

Sosyal medya dinlemek için en net kullanım marka analizidir. Bunun için zaten aletlerin de bulunması çok muhtemel. Marka analizi yapmak için, markanızda hangi anahtar kelimelerin sıkça bahsedildiği, müşterilerin sizin hakkınızda çevrimiçi olarak konuştukları ve ürünlerinize nasıl tepki verdikleri gibi verilere ihtiyacınız olacaktır.

Marka analizi, genel bir şirket duyarlılığından ürün düzeyinde bir algılanmaya kadar uzanır. Bu aralığı kapsayan sosyal medya uyarıları ayarlamalısınız. Genel bir analiz için, üç aylık bir check-in kabul edilebilir olmakla birlikte, kampanyalar için daha zamanında bir inceleme yapılması gerekebilir.

#socialmedia #sprout #contentmarketing #seo #socialmediamarketing . vb.

Yukarıdaki gibi bir kelime bulutu, şirketinizle en çok neyin ilişkili olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Görüntülenen kelimeler isteniyorsa, doğru yoldasın. Değilse, neden orada olduklarını anlamanız ve onu nasıl değiştireceğinizi planlamanız gerektiği anlamına gelir.

Bir diğer değerli bilgi kaynağı da duyarlılık raporudur. Buraya marka isimlerini girin ve çevrimiçi tartışmanın yüzde kaçının olumlu ya da olumsuz olduğunu görün. Sprout’un kendi Duygu Özetinde,  herhangi bir zaman dilimi içindeki yüzdeleri ve eğilimleri kolayca görüntüleyebilirsiniz. Bu raporu düzenli olarak kontrol ederseniz, olumsuz eğilimleri bir felakete dönüşmeden önce tanımlayabilirsiniz.

 

Rekabetçi bir analiz yapın

Pazarlamacıları dinleyen sosyal medyanın en yararlı bölümlerinden biri, rekabetçi bir analiz yürütmenin değeridir. Rakiplerinizin neyi iyi yaptığını, boşluğu nerede doldurabileceğinizi ve müşterilerinin şikayet edebileceğini kontrol etmek pazarlama stratejinizi bilgilendirecektir. Bu tür verilerin içine derinlemesine dalışlar yaparak rekabetçi araştırmalara kılavuz olur.

Dinleme raporu, bakmakta olduğunuz konunun etrafında temalar oluşturur. Rakibiniz için bir tane oluşturun ve nerede iyi performans gösterdiklerini ve nerede iyileşebileceklerini görün.

Rakip analizinin bir diğer bileşeni, sesin (SOV) payıdır. Bu, markanızın sesinin konuşmalarda ne kadar dijital alan kapladığı anlamına gelir. Rakiplerinizden daha sık mı bahsediyorsunuz? Sohbete nerede hükmediyorsun?

Aşağıdaki bilgilere bir göz atalım;

Rakibinizin zayıflamak için içtiği spor içeceğinin hidrasyonun değeri hakkında konuşmadığından emin olun. Bir sonraki pazarlama kampanyanızı hidrasyon etrafında yaratın.

Rakibin en yaygın şikayetinin yanıt vermeyen müşteri hizmetleri olduğunu görün. Kendi servis modelinizi kontrol edin ve bir tanesini oluşturun veya oluşturulmuş varsa hızlandırın.

En son kampanyalarının çevrimiçi sohbete egemen olduğuna dikkat edin, ancak çoğu zaman müşteriler ürünlerinizi tartışıyor. Kendiniz için sırtında bir pat dışında başka bir bilgi hareketine gerek yok.

 

İçerik stratejinizi bilgilendirin

İçeriğinizin ne kadar iyi performans gösterdiğine muhtemelen zaten bakıyorsunuz, ancak  ilham bulmak için bu verilerin ötesine geçemiyor musunuz? Başkalarının ne tartıştığını görmek için sosyal dinlemeyi kullanın.

“Pizza” ve “Chicago” etrafında bir kelime bulutu oluşturarak, başka hangi kelimelerin de kullanıldığını kolayca görebilirsiniz. Şimdi, özellikle dışarıda Antarktika gibi hissediyorsanız, teslimat hizmetleriniz hakkında konuşmak için iyi bir zaman.

Diyelim ki spor giyim dizisinde birden fazla ürün var. Hangileri daha çok tartışılıyor, hangileri değil? Belki de ter hattınızın çevrimiçi olarak biraz daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Bu verileri daha fazla ter odaklı içerik eklemek veya çevresinde bir kampanya oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Son olarak, potansiyel bir gösterim raporu, bir tür içeriğin nasıl performans göstereceğini tahmin etmenize yardımcı olur. Pizza kampanyanızın video mu yoksa metin mi olması gerektiğine karar vermekte zorlanıyor musunuz? Bozuk para çevirmek yerine karar vermenize yardımcı olacak bir rapor kullanın.

İçerik stratejinize yardımcı olmak için gerçekleştirebileceğiniz ek eylemler:

İçeriğinizle kimin en çok rezonans ettiğini görmek için demografik verileri kullanın. Otuz yaşların ortasındaki kadınların doğa yürüyüşü ile ilgili videolarınızı sevdiğini anladıktan sonra, bunu kişisel arkadaşlarınıza ekleyin veya yeni bir tane geliştirin.

Hangisinin en ilgi çekici olduğunu görmek için bir karma etiketi kullanın. Gelecekteki yayınlarda da bu etiketi kullanın ve takip etmek için yeni insanlar bulun. Bu rapor ayrıca, kullanıcı tarafından oluşturulan bir içerik stratejisi için yararlı olan bazı içerikleri de içerecektir.

İçeriğinizle etkileşime giren potansiyel etkileyicileri belirleyin. Ardından, erişimlerinin ne olacağını görmek için potansiyel bir gösterim raporu kullanın.

Ürün veya hizmetinizi geliştirin

Sosyal dinleme, mevcut dizilişinize ekleyebileceğiniz veya geliştirebileceğiniz yolları belirlemenizi sağlar. Dinleme verileri anında gerçekleştiğinden, şirketiniz için daha hızlı harekete neden olur. Uygulamanıza güncellemeler ekleyin veya rakiplerinizin özelliklerinin nerede olmadığını görün. Markanız için bir anlam ifade ediyorsa, bu özellikleri kendi ürününüze ekleyin.

Diyelim ki yeni bir restoran açıyorsunuz ve insanların bulunduğunuz yerde en çok ne yemek istediğini bilmek istiyorsunuz. Hangi ürünlerin sohbete egemen olduğunu belirlemek için sosyal dinleme temalarını kullanın ve bu nedenle menüde bulunması gerekenler. Bu rapor mevcut bir yer veya rakip için hazırlandıysa, hangi ürünlerin düşük performans gösterdiğini görür ve daha fazlasını keşfedersiniz. Burritolar neden en olumsuz ifadelere sahipler? Bunu nasıl düzeltebilirsin?

Yerleri içeren bir dinleme raporu, büyümekte olan şirketler için oldukça faydalıdır. Uluslararası bir franchise şirketi olduğunuzu ve yeni yerler aradığınızı varsayalım. Hangi yerler popüler seyahat noktaları haline geliyor ve rakipleriniz nereye açılıyor? Parametreleri doğru ayarlarsanız, bir sonraki potansiyel konumlarınızı tek bir raporla tanımlayabilirsiniz. Diğer konum araştırma verilerinizi desteklemek için bunu kullanın.

Ürün veya hizmet araştırması için sosyal dinlemeyi kullanmanın ek yolları şunlardır:

İzleme endüstrisi, daha fazla insanın menüde vejeteryan burgeri istediğini fark etme eğilimindedir. Restoranınızda henüz yok, ancak ne tür vejetaryen burgerın insanlara en çok hitap ettiğini görmek için dinleme verilerini kullanıyorsunuz ve menünüze ekliyorsunuz.

Yeni eyeliner ürününüze verilen olumsuz tepkilerin yüksek maliyetini tartıştığını görün. Reaksiyonların hedef pazarınız dahilinde olup olmadığını görmek için bakın. Öyleyse, maliyetleri düşürmeyi veya daha düşük bir maliyetle yeni bir ürün geliştirmeyi düşünün.

Rakibinizin yeni bir kolye çıkardığını fark ettiniz ancak etrafında şikayetler  mevcut. Kendi ürünlerinizin malzemeleriyle ilgili bir kampanya oluşturmak için bu bilgileri kullanın ve SSS belgelerinize ekleyin.

Sosyal medya dinlemek artık yalnızca markanızın performansını çevrimiçi izlemekle sınırlı değil. Bunun yerine, ileri düzey kullanımları, şirketinizin gelişim aşamasından fikir aşamasına kadar gidebilir. Ürün geliştirmenin her aşaması sosyal medya dinlemesi ile bilgilendirilebilir.

İzlemenizi ayarlamak ve dinlemenizi sağlamak için kullanmak, sürekli bir süreçtir. Bir gün, bir ürünün çevrimiçi olarak nasıl tartışıldığına bakıyor olabilirsiniz. Başka bir gün, bir sonraki franchise konumunuz için verileri göreceksiniz. Sosyal medya dinleme olanakları sınırsız… Bir daha ki yazımızda görüşünceye dek görüşlerinizi bizlere yorumlar kısmından iletebilirsiniz..

 

 

 

 

 

 

 

 

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir