Viral Video Pazarlama Başarınızı Nasıl Artırır?


İnsanların görüntüleri, bağlantıları, GIF’leri, memleri ve diğer durgun içerik biçimlerini paylaştığı günler geride kaldı. Şey, abartıyor olabilirim, ama sosyal medya kanallarındaki orantılı videolar diğer içerik biçimlerini sol ve sağa yendi. Bu, videoların gücüdür.

Videolar güçlüdür, ancak viral videolar süper güçlüdür. Viral bir video insanları gece boyunca ünlü yapabilir. Göz kırpan kızı hatırlamıyor musun – Priya Varrier?

Markalar böyle bir popülerlik seviyesine ulaşmak için gece gündüz çalışmıyor mu? Ya tek bir güçlü viral video ile elde edilebilirse! Peki, markaların bunu nasıl yapabildiğini öğrenelim.

Viral Videolar Nelerdir? Nasıl yapılır?

İnsanların görüntüleri, bağlantıları, GIF’leri, memleri ve diğer durgun içerik biçimlerini paylaştığı günler geride kaldı. Şey, abartıyor olabilirim, ama sosyal medya kanallarındaki orantılı videolar diğer içerik biçimlerini sol ve sağa yendi. Bu, videoların gücüdür.

Videolar güçlüdür, ancak viral videolar süper güçlüdür. Viral bir video insanları gece boyunca ünlü yapabilir. Göz kırpan kızı hatırlamıyor musun – Priya Varrier?

Markalar böyle bir popülerlik seviyesine ulaşmak için gece gündüz çalışmıyor mu? Ya tek bir güçlü viral video ile elde edilebilirse! Peki, markaların bunu nasıl yapabildiğini öğrenelim.

Bir viral video tanımı aşağıdaki gibidir. Viral bir video, küçük bir zaman diliminde muazzam sayıda görüntü alan bir kırpma olarak tanımlanabilir. Bu videolar sosyal medya kanalları, bloglarda yayınlanan, e-posta yoluyla gönderilen vb. Çeşitli platformlarda paylaşılıyor. Milyonlarca görüntü alan trend videolar haline geliyor. Böylece, viral videolar mükemmel viral pazarlamaya iltifat eder.

Viral Video Türleri

Viral video tanımını öğrendikten sonra, türüne geçelim. Viral videolar internet üzerinden popüler olan videolardır ancak türleri var mıdır? Evet öyle. Başlıca 3 tip;

(1) Komik Videolar

Bunlar tamamen eğlence amaçlı oluşturulan videolardır. Bunlar tamamen komut dosyası olan veya yarı komut dosyası olan videolardır. Şaka videoları hayır. İnternette viral olan 1 komik video. Komik bir videonun viral hale gelmesi olasılığı, eğlence ölçere bağlıdır.

(2) İstenmeyen Viral Video

Cep telefonlarına ulaşmak, dünyadaki en vizyon sahibi kişinin beklentisini aştı. Akıllı telefonlar, ekonomik durumlarına bakılmaksızın her bireyin cebinde. Bu nedenle, günlük olarak anları yakalamak oldukça basit hale gelir. Bunu yaparken, popülerlik açısından interneti kıran bu tür videolar kaydedilmektedir. Bu yüzden, istenmeyen viral videolar en beklenmedik şekilde doğar.

(3) Tanıtım Videoları

Markalar, markanın popülerliğini arttırmayı amaçlayan videolar oluşturarak viral video konseptinden yararlanır. Ancak viral video, bir film yıldızının ürünü sevimsiz başlıklarla tanıttığı başka bir reklam videosu değil. Marka viral videolar, ürünlerini kasıtlı gibi görünmeyen hikayeye çok yumuşak bir şekilde entegre ederek çok güçlü bir sosyal mesaj veriyor.

Markalar Viral Video Pazarlamasını Nasıl Kullanabilir | İlk 5 Örnek Olay İncelemesi

İşte markaların etkili pazarlama için Viral Video’yu nasıl kullanabileceğini ortaya çıkaracak en iyi 5 vaka çalışması.

(1) Kart Mağazası

Cardstore, özel günler için özelleştirilmiş bir kart üreticisidir. Şirket, dindar günlerden biri için viral bir video oluşturmak için oldukça şaşırtıcı bir iş yapmıştı.

Gerçek insanlarla iş profili için sahte görüşme ayarladılar. Görüşmeler gerçek görüntülü görüşme ile gerçekleştirildi. İş tanımı böyle bir şeydir; iş rolü çoğu zaman ayakta durmayı gerektirdiği için çok fazla güce ihtiyaç duyar, izin yoktur, yani iş 24X7 365 gündür, ara verilmez, aday zamanla yemek yiyebilir, işin yüksek dereceye ihtiyacı vardır yönetim, tıp, psikoloji vb. Gerçekçi değil gibi görünüyor, değil mi? Ancak en şok edici kısım “İş için maaş yok”. Tüm adayları duyarak kaybetti. Görüşmeci bunu ortaya çıkardığında, dünyadaki milyonlarca insan böyle bir işe giriyor ve bu pozisyona “Anne” deniyor!

Vay, böyle harika bir hikaye. “Anneler Günü” vesilesiyle milyonlarca anneye haraç vermenin daha iyi bir yolu yoktur. Bu harika mesajla, kart mağazası, ürününü anneler gününde kişiselleştirilmiş kartlar hediye etmeye onaylıyor.

(2) Barbie

Barbie, rüya bebeği her kızın çocukluk döneminde olmasını arzu ediyor. Küçük kızların giyinmeyi ve oynamayı sevdiği bu şık ve muhteşem bebek hakkında bir şeyler var. Artık Barbie markası bu oyun zamanına Barbie ile yenilikçi bir kampanyayla yeni bir anlam kazandırdı.

Videoda, sevimli küçük kızların, eski benliklerinin kendi favori ayakkabılarına adım attıkları gösterildi. Kızlar profesör, doktor, iş kadını, futbol koçu olmayı hedefledi ve gerçek yaşlılarla ilgileniyor. Ama sonunda, profesör olarak hareket eden bir kızın, öğrencileri gibi barbilerle oynadığı ve videoda “Bir kız bir Barbie ile oynadığında, onun olabileceği her şeyi hayal ediyor” ifadesiyle bitiyor.

(3) Volvo Kamyon

Ünlü otomobil firması Volvo, harika yeni özelliklerinden birini sergilemek için yaratıcı bir yol izledi. Volvo, Van Damme’yi işe aldı, ancak yalnızca şöhretinden faydalanmak için değil, gücünden birini Volvo’nun gücüyle ilişkilendirmek için.

Video, her kamyonda ayaklarını tutarak 2 Volvo kamyonun ortasında duran Van Damme ile başlıyor. Video, içinde birçok iniş ve çıkış gördüğü Belçikalı bir aktör ve dövüş sanatçısı olan Van Damme’nin hayatını yansıtıyor. Video, Van’ın olağanüstü bölünmüşlüğünü göstererek, yavaş yavaş Van Damme’nin hayatından Volvo’nun özelliğine geçiyor. Bölünmüş, Volvo Dinamik Direksiyonun stabilitesini ve hassasiyetini göstermektedir.

(4) Hindustan Unilever

Hindustan Unilever, Hindistan’da oldukça ünlü ve ev sahibi bir isimdir. Hepimiz ürünlerini her gün birçok biçimde kullanıyoruz. Hindustan Unilever, Hindistan’ın çevresini bozan, Hindistan’ın en büyük sorunlarından biri olan “Plastik” i ele almak istedi. Bu sosyal amaca yönelik olarak yapılan birçok kampanya var, ama bu kampanya için özel olan şey. Uzmanlık özelliği, Kızılderililerin kalbine dokunmasıdır ve nasıl olacağını bileceğiz;

Video olayı Hindistan’daki küçük köylerden birinde yakaladı. Bir kız otobüsten plastik bir örtü atar ve bir inek adı “Bora” çiğnemeye başlar. Tüm köyler gerildi ve ineği kullanmayacak şekilde kullanmaya ikna etmeye başladı. Sonunda bir sebze satıcısı gelir ve yemesi için bir sebze verir, ardından inek plastiği atar. Hintliler ineğe tapıyorlar. İnek dökerek ve bir ineğe plastik engel teşhir ederek, video birçok Kızılderiliye dokundu.

Marka nihayet insanlara plastik atıkları ayırma mesajı veriyor ve plastiğin geri dönüşümü üzerinde çalıştığını söylüyor.

(5) Google Hindistan

Google, dünyadaki her şey için kurtarıcımız. Google hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Ancak, Hindistan’da orta yaştaki akıllı telefon kullananların sayısındaki artışla, Google’ın Hintli orta yaşlı kullanıcılara kullanımını göstermesi gerekliydi.

Google, normal bir evde her gün yaptığımız gibi kullanımını gösterdi ve sonuç çok güzeldi. Google, kullanımını göstermek için bir dizi reklam oluşturdu;

(a) Bir aile partisinde, geleneksel bir gazal şarkıcısı, gazallerini güzelce söylüyor. Ama küçük bir çocuk ona “DJ balya babu Mera gana Baja de” şarkı söyleme isteği gönderir. Zavallı şarkıcı Google’da şarkı sözlerini arar ve gaz tonunda söyler. Komik!

(b) Yaşlı Arkadaşlar evde biriyani yapmak istiyor. Tüm malzemeleri not ederler ve telefonla yakındaki bir mağazadan sipariş vermeye başlarlar. Bir arkadaş, rezilden anlamadığı dükkan sahibine sorar. Torunundan kimin google dilini çevirmesini ister ve Hintçe versiyonunu verir.

 

Geceleri fırlayan markaların popülerliğini artıran daha birçok viral video var. Videolar, markalar hakkında konuşmanın harika bir yoludur, ancak en iyi yanı, markalarınızla bağlantı kuran bir hikaye örmek ve bir videoda yansıtmak. Video pazarlama bugün dijital pazarlamacılar için bir zorunluluktur. Umarım, şimdiye kadar viral video tanımını, viral video türlerini ve markaların viral videoları pazarlama için nasıl kullanabileceğini anlamışsınızdır.

Sizlerde viral video çekmek isterseniz yada çekerseniz yorumlardan bize yazmaktan çekinmeyin…

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir