Uzman Gibi Bir Makale Nasıl Yazılır?


Makaleler çeşitli kategorilerde ve farklı türlerde olabilir, makaleler temel olarak izleyiciler veya okuyucuların etrafında döner. Bir makalenin nasıl yazılacağını bilmek internette çok rekabetçi ve önemli hale geldi.

Makale yazmayı biliyor olsanız ve aklınızda zaten mükemmel bir tema ve konu olmasına rağmen, temaların ve konuların çoğunun eskiden tüm diğer internet kullanıcıları tarafından kapsandığını fark edeceksiniz.

Daha sonra, konulara beyin fırtınası yapmak ve sadece izleyicinize bir mesaj iletmekle kalmayacak, aynı zamanda makalenizi okuduklarında onlarda bir zevk ve memnuniyet duygusu yaratacak olağanüstü ve ilgi çekici bir şey bulmanız gerekecektir.

“İstatistikler ayrıca, B2B Pazarlamacılarının% 90’ın dan fazlasının İçerik Pazarlamacılığını izleyicilerle bağlantı kurmak için en iyi strateji olarak gördüğünü iddia ediyor ve Makaleler bu stratejinin en önemli parçaları.”

İçerik Pazarlaması söz konusu olduğunda, doğru SEO stratejisinin ve kalitesinin kusursuz bir şekilde dahil edilmesi, işletmelerin çevrimiçi varlığını optimize etmek için en iyi organik strateji olarak kabul edilir. Makalelerin SEO Uyumluluğunun neden önemli olduğunu anlayalım.

Makale Yazımında SEO Uyumluluğunun Önemi

Bu rekabet çağında, oyun alanının ve yarışmacıların gerçekte nasıl çalıştığını anlamak da önemlidir. Rakipte yaptığınız analizlerden yola çıkarak, bunların Arama Motoru Optimizasyonuna güvendiklerini bulmak uzun sürmez.

Kesinlikle çok fazla popülerlik kazanmış bir şey. Her zaman SEO dostu bir makale yazmaya çalışmalısınız.

Özetle Arama Motoru Optimizasyonu içeriğin etkinliğini ve verimliliğini artırmak için bir yöntemdir; Arama motorları için kullanıcılarla paylaşmak istersiniz. Temel olarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için yapılır.

Şimdi bu açıklama herhangi bir gerekçe veya açıklama talep etmiyor. Daha üst sıralarda yer almak, web sitenize ulaştığınız trafikle doğrudan orantılı olan ana şeydir. Anahtar kelimeleri araştırmaya başlamanız ve ardından bir tane seçmeniz yeterli. Bu anahtar kelimeyi bağlam içinde tutan kaliteli makale yazmak zorundasınız ve tüm bunlar SEO dostu bir makale.

Bununla birlikte, SEO internet pazarlamasında önemli bir faktör olmasına rağmen, içeriğin kalitesi, bir makalenin karlı performansının arkasındaki belirleyici faktördür.

Bu makale, size birinci sınıf kalitede bir makalenin nasıl yazılacağı konusunda derin ve eksiksiz bir fikir verecektir.

İnternet işinin tamamı  makalelere dayanır. Herhangi bir zorluk veya ikilem olmadan bir makalenin nasıl yazılacağı konusunda ustalaşırsanız, siz ve içinizdeki yaratıcı yazar için son derece faydalı olacaktır.

Temanızı, yazdığınız ve düşündüğünüz şekilde şekillendirmek, izleyicileriniz için son derece etkili bir görünüm yaratacaktır.

Makalenizin temasını şekillendirme

Bir makalenin nasıl yazılacağını bilseniz bile, konuyu ve makalenin temasını belirlerken çok çaba sarf etmeniz gerekir. Bazı makale türleri belli konulara en uygunudur; çoğunlukla üzerine yazılmış birkaç makale başlığı görelim:

Temel Makale –  Bilginin izleyiciye daha yaratıcı ve özgün bir biçimde aktarıldığı yerdir.

Hangi şekillerde –  Bu gibi makaleler okurlara bir işin veya bir görevin ne şekilde veya nasıl yapıldığını, tamamlandığını ve başarıldığını söylerler.

Eskiz, taslak veya biyografi –  Bu makaleler, mutlak tarih ve farklı varlıklarla geniş iletişim yoluyla oluşturulan bir birey hakkında bilgi ve materyal içerirler.

Makale Yazma ile ilgili bazı ipuçlarına göz atalım;

Makale Yazma İpuçları

1. Bu makaleyi neden yazdığınızı bilin

Toplum ya da kitleler tarafından ihmal edilen  bir jest ya da işaret.Makalenizde hangi iletiyi veya bilgiyi iletmek istiyorsunuz?

Örneğin, seyahat ürünleri üreten bir şirket hakkında yazıyorsanız, daha çok neye önem verirsiniz? Seyahat sırasında ürünler veya kullanımları.

2. Bir yazı yazmak için paragraflarınızı net ve kısa bir şekilde yazmanız gerekir.

Makalenizin özelliği ve niteliği konusunda kesinlikle endişelenmeniz gerekir, ancak bu arada makalenizin uzun bir içerik parçası olarak okunmasını istemezsiniz.

İzleyicilerinize çok dikkat çekmek gerekir; bu nedenle gerçek, bilgilendirici, ancak yetkin ve yeterli olmalıdır.

3. Makale çok fazla öz ve madde taşımalıdır

En kötü makale, içinde madde içermemesi halinde olacaktır.

Okuyucular için yeterince belirgin olmalıdır. İçeriklerin, eğitmek, anlam vermek ve amaç sunmak için düşünmeleri gerekir.

Yazıların yapısı ve düzenlenmesi –

a) Makalenin konusu

b) Yazarın adı

c) Makalenin Ruhu

d) Makalenin sonucu.

4. Ünlü ve iyi tanıdık insanların makalelerini inceleyin

İnternette ünlü ve evrensel yazarlar tarafından yazılmış sayısız makale bulabilir, onları gördüğünüzde veya duyduğunuzda çekici cümleleri yazabilirsiniz.

5. Mümkün olduğunca çok ilham almaya çalışın

Makalelerinizi yazmanızın ilgisini çekeceğini düşündüğünüz olası konuların araştırmalarını yapın ve düzenleyin. Bir makale yazmak için size neyin ilham verdiğini bilmeniz gerekir.

6. düşkün olduğunuz bir konu seçmeyi deneyin

Eğer hevesli ve konuyla ilgili cok heyecanlıysanız, hiçbir şey okuyuculara daha çekici gelemez.

Tutkunuz ve coşkunuz, makalenize büyük ölçüde yansıyacaktır,  her zaman ilgilendiğiniz bir konuyu  ilgilendiren makaleler yazabileceksiniz, ancak yine de sizi ayrıntılı bir şekilde araştırmanıza ilham verecek istisnai bir madde bulmaya çalışın.

Çoğu durumda, insanların aşina oldukları konu hakkında yazarken araştırmanın önemini görmezden gelme eğiliminde oldukları açıktır.

Bu uygulama zaman ve emek tasarrufu gibi görünebilir, ancak kesinlikle araştırma yapmaksızın bazı bilgileri iletmek, okuyucularınız üzerinde olumsuz etki yaratacaktır, çünkü güvenlerini ve sadakatlerini kesinlikle etkileyebilir.

7. Temanız veya konunuz hakkında keşif ve araştırma yapın

Bir makalenin nasıl yazılacağını öğrenmek için, yazdığınız seçili konunun avantaj ve dezavantajlarını bilmek çok önemlidir.

Kaynakları kullanabilir ve bir konu hakkında bir kitaptan bilgi alabilir ve bu konular hakkında kapsamlı bir analiz ve inceleme yapabilirsiniz. Kaynaklarınız, örneğin kitaplar, filmler, belgeseller, spor turnuvaları ve daha pek çok yerden alınabilir.

Ayrıca, uygun bir şekilde araştırılması durumunda internette çeşitli  bilgiler bulabilirsiniz.

8. Kendi konunuzu ve tartışmanızı ayrıntılandırın ve sorgulayın

Bir şey yazdığınızda ve aynı konunun kötü muamelesini yazdığınızda, okurların dikkatini daha fazla çeker.

Kullanıcıların size ve web sitesine aşina olması için aynı konuyla ilgili önceki makalenizden de bahsedebilir ve deneyebilirsiniz.

Bu aynı zamanda geri bağlantı oluşturmada ve kullanıcıların sunmanız gereken tüm bilgileri gezmesine izin verme konusunda uzun bir yol kat ediyor.

9. Makalenizi yalnızca saygın ve özgün köklerle uygulayın

Gerçekliği ne zaman düşünelim, aklımıza ilk gelen şey gazetelerdir.

Gazeteler yazmak istediğiniz makale hakkında araştırma yapmak için çok kullanışlı ve özgün bir kök olabilir.

Ya da güvenilir kaynaklardan diğer otantik kökleri de bulabilirsiniz. Bazı şeyleri aklınızda tutarsanız, kaynağınızın orijinalliğini bulacaksınız.

a) Veriler ve Rakamlar

b) Popüler insanlardan yapılan alıntılar ve bölümler.

c) Karakterizasyon

d) Bölümler (bir birey veya kendiniz hakkında net hikayeler)

e) Film, basılı medya vb. bildirimi.

Bunu söyledikten sonra, topladığınız ve sonunda kullanmayı planladığınız rakamların doğru ve güvenilir olup olmadığını kontrol etmeye çalışın.

Bu zaman alıcı bir süreç gibi gözükebilir, ancak kesinlikle bir makale yazarken telkin edilebilecek mükemmel bir uygulamadır.

10. Makalenizi daha farklı bir şekilde oluşturun

Makaleniz uzun sürerse, makalenizi birçok maddeye ayırın. Karmaşık bilgiyi yan yana koymak, okuyucularınızın dikkatini çok çekecektir.

11. Okuyucularınızın gereksinimlerine dikkat edin

Kendinizi okuyucu olarak hayal edin ve okuyucunun makalenizden ne istediğini düşünün; makaleden bir okuyucu olarak kazanacağınız tüm faydaları ve bilgileri not edin.

Konunuzun başlıkları-   Konunuzun başlıkları göz alıcı, net olmalı ve okuyuculara konuyla ilgili yeterli bilgi sağlamalıdır.

12. Konularınızı ve temalarınızı bilmek

Makalenizi yazmak için kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra makalenizin bir indeksini yapmaya çalışın.

13. Makaleniz için nadir görülen bir bükülme keşfedin

Konunuzu basitleştirdiğiniz ve bir forma indirdiğiniz an, makalenizi nasıl belirgin  hale getireceğinizi bilmenin zamanıdır.

14. Diğer kişilerin çalışmalarını kopyalamaktan kaçının

Bir intihal, bir makalede kullanmaktan kaçınılmalı, diğer makalelerden gerçekleri ve tavsiyeyi alsanız bile, bu bilgiyi nasıl biriktireceğinizin iyi farkında olmalısınız.

15. Makalenizin oranını belirleyin

Makalenizin güçlü ve etkili mesajlar iletmek için uzun olması gerekmez, bazen bu parametrelerle dikkatle çalışmanız gereken belirli kelime sınırları ve uzunluklarına göre çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Makaleyi yazarken, bir makalenin nasıl yazılacağına ilişkin sorunuzu cevaplayacak bir makale yazmak için bazı parametreleri izlemeniz gerekir.

Yapıyı İzleyerek Makaleler Nasıl Yazılır?

Beklenen sonuçları sağlayan makalelerin nasıl yazılacağını anlamak için makalenin uygun yapısına dikkat etmek de önemlidir. O zaman hemen şu şekilde açılayalım.

Giriş-  Daha sonraki makale hakkında açıklayıcı bir başlangıçla başlayın.

Konunuzu kovalayın-  Makalenizi daha dar bir boyuta getirdiğinizde, makaleniz boyunca bu yönü takip edin, bu makalenizde daha fazla ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Uygun Çerçeveyi Uygula-  Makalenizi okuyan izleyiciler kesinlikle sizin de makalenizin konusu hakkında pek bir şey bilmiyor diye düşündürmeyin. Okuyucularınız için özel bir öneride bulunmaya çalışın.

Makalenizi uygun bir resim ile gösterin-  Okuyucularınıza makalenizi iyi anlamaları için ayrıntılı ve canlı bilgiler vermeye çalışın.

Kendi Tarzınızı ve Özelliklerinizi Tanıtın-  Bir makale yazarken, imza stilinizi ve özelliğini kesinlikle tanıtmak isteyeceksiniz, bu, okuyucularınızın sizi tanımasına ve makalenizi okuduğunda imza stilinizi anlamasına yardımcı olacaktır. Bu, okuyucularınızın size olan saygınızı arttıracaktır.

Harika Bir Son Yaz-  Makalenizi bir bölümle başlattıysanız, sonuna kadar yeniden açmalısınız. Bir örnek kullandığınızda sonlar daha somuttur ve izleyicinize ileriyi düşünmek için bir vizyon sağlar.

Ek bilgi kullanma-  İzleyicilerinize ek yazılı veya grafiksel konular vermeye çalışın

Resimler, istatistikler ve ek verilere dahil olmak, okuyucunun dikkatini etkin ve kesintisiz tutmaya yardımcı olacaktır ve bu nedenle Makalelerin Nasıl Yazılacağı ile ilgili kılavuzların çoğunun bu ipucunu önerdiğini bildirmiştir.

Makale yazma, çekici, aydınlık ve anlaşılır olmalıdır.

Çalışmanızı yeniden gözden geçirme-  Çalışmanızı gözden geçirin  düzeltmeler ve diğer gramer hataları için kendinize okuyun, ek ve çelişkili bilgileri kaldırın. Paragrafları ve bölümleri gerektiği gibi yeniden yazın.

Yazınızı okumak için başkasına verin-  Makalenizi güvenilir arkadaşlarınıza veya akrabalarınıza verirken, makalenizi beğenip beğenmediklerini sorabilirsiniz. Yapmaya çalıştığınız noktaları anlıyorlar mı?

Böyle önemli bir kavram da metin yazarlığı olabilir. Buna dikkat etmek, izleyicileriniz için etkileyici makaleler hazırlamakta da oldukça yardımcı olacaktır.

Makale Yazarken Metin Yazarlığının Rolü

Çoğu insan yanlışlıkla  metin yazarlığının zor bir iş olduğunu algılayarak ortaya çıkar.

Aşağıdaki kısa açıklama, metin yazarlığı aldatmacalarının baş kavramı olarak ortaya çıkma görevini kesinlikle etkiledi.

Temel olarak, okuyucunun bir ürünü almaya veya onları istediğin bir şeye düşkün olmaya teşvik eden bu tür içeriklerin yaratılması ile ilgilidir. Bu, tekliflerinizi veya hizmetlerinizi denemelerini sağlamak için tek bir tıklamayla herhangi bir şey olabilir.

Herhangi bir kişi, yazma becerilerini geliştirerek profesyonel bir metin yazarı olma olasılığını ölçeklendirebilir. Bir metin yazarı herhangi biri olabilir, bir pazarlamacı veya hatta bir serbest yazar olabilir.

Sonunda, tüm bu ipuçlarını ve bağlam içinde paylaşılan bilgileri kesinlikle saklamak, istisnai bir makale sunmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat ediyor.Yine, SEO asla bağlamın dışına çıkarılmamalıdır. Google, makalenizin ve ulaştığı izleyicilerin başarısının arkasındaki en önemli şeydir. Sadece, çeşitli faktörler üzerindeki içeriğini analiz ederek makalenizin alaka düzeyini belirler.

Kalite kraldır ve bu sadece bağlamda tutulmamalı aynı zamanda düzenli olarak da takip edilmelidir.Makale yazma formatı hakkında da tam bilgi sahibi olmalısınız. Yrum ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir