Yeni Bir Ürün Lansmanı Nasıl Yapılır?


Peki, yeni bir ürün lansmanının eşiğindesiniz ve bunu yapmanın doğru yolunu mu arıyorsunuz?

İlk önce, bir ürünü piyasaya sürmenin hiçbir zaman kolay olmadığını ve yeni bir ürünü piyasaya sürmeyi başarılı kılmak için zamanınızı ve çabalarınızı harcamanız gerektiğini anlamanız gerekir.

Müthiş bir ürün oluşturmak için çok çalıştınız, şimdi en kısa sürede doğru hedef kitleye ulaşmasını istiyorsunuz ve bunu yapabilmek için yeni ürün lansmanınızı desteklemelisiniz.

İlk kez yapıyorsanız veya daha önce yaptınız ancak beklenen sonuçları alamadıysanız, bu sizin için bir yazıdır. Burada, yeni ürününüzü piyasaya sürmenin başarılı olmasının yollarını size anlatacağım.

Gönderiye girmeden önce, iddia edilen Pazarlama Araştırmaları Birliği araştırmalarından birine dikkat etmeniz gerekir.

“Geliştirilen ürünlerin yaklaşık% 40’ı piyasaya girmekte ve bu ürünlerin yaklaşık% 60’ı beklenen yatırım getirisini elde etmektedir.”

Pek çok uzmana göre, yeni bir ürün başlatmak, ürünün satışını büyük ölçüde etkileyebilir.

Yeni ürün lansmanınızla rastgele başlayamaz veya bir mucize bekleyemezsiniz. Çok sayıda alakalı kitleye ulaşmak istiyorsanız, yeni ürün sürümünüz için çok çalışmak zorunda kalacaksınız.

Yeni ürün sürümünüzü tanıtmak için büyük bir plana ihtiyacınız olacak.

Yeni ürün lansmanınız da iki önemli olay var:

(1) Lansman öncesi

(2) Lansman  sonrası

Artık kandırmaya gerek yok, her iki adımın anahtar özniteliklerini çözerek yeni ürün lansmanınızda size yardımcı olmak için buradayız.

Öncelikle, lansmanımıza odaklanalım:

Yeni Ürün Lansmanınız İçin Lansman Öncesi Aşama

Lansman öncesi, yeni ürün lansmanınızın en önemli kısımlarından biridir. Bu nedenle, yeni ürün sürümünüzü tanıtmak istiyorsanız, önce bu konuya odaklanmanız  gerekir.Bir ürünün piyasaya sürülmesinden önceki kritik adımların neler olduğunu anlayalım.

1. Anlamak

Her şeyden önce, ürününüz hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalısınız. Ürün ekibinizin, kapsamınız ve alanınız dışında bir ürün tasarlaması mümkün olabilir, bu nedenle her şeyden önce ürün ekibinizle sohbet edip ürünü sorgulamanız gerekir. Siz ve ekibinizin piyasaya süreceği ürünü derinlemesine anlamış olmalısınız.

Vizyonundan o ürünün pazarına, o ürünle ilgili her şeyi bilmelisiniz. Hedef kitleyi ve onların ihtiyaçlarını da bilmelisiniz. Başarılı bir yeni ürün sürümüne sahip olmak için, hedef kitlenizin beklentilerini bilmek gerekir; çünkü o zaman yalnızca onları etkileyebileceksiniz.

2. İnsanlara Haber Verin

Yeni bir ürün piyasaya sürüyorsunuz ve hedef kitlenizin bu açılış etkinliğini kaçırmasını istemiyorsunuz, bunun için onları bilgilendirmeniz gerekecek, ama nasıl? Basın açıklaması ile. Evet, bir ürünün piyasaya sürülmesi için özel olarak tasarlanmış bir basın açıklaması yazmanız gerekecek.

Ürününüz hakkında çok etkili ve ilgi çekici bir şekilde bilgi vermeniz gerekecektir. Bu basın bülteni sizin için mucizeler yaratabilir, bu yüzden hafifçe kullanmayın. Amazon, Hubspot, vb. Gibi daha büyük balıklar gerçek açılış etkinliklerinden önce basın bültenleri yazarlar, bu yüzden birini nasıl kaçırırsınız?

Basın bültenini yazarken hiçbir şeyden fazla kullanmadığınızdan emin olun. Kitleniz basın bülteninizi okuduktan sonra sinirleniyorsa, yeni ürün lansmanınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Basın bülteninizde her şeyin doğal göründüğünden emin olun ve umut vaat edici olun. Basın bülteni, hedef kitlenizle bir iletişim yöntemi olacak, bu yüzden böyle yapın ve ilgi çekici hale getirin.

Şimdi bu mesajı en fazla sayıda insanla paylaşın. Paylaşmaya odaklanabildiğiniz kadar trafik kazanmak istiyorsunuz. İletiyi yaydığınız da büyük destek alırsınız.

3. Beta İçin Git

Yeni bir ürün geliştirdiniz ve bunun için çok çalıştınız, sonuçların size sunulduğu zaman başarısız olmasını istemiyorsunuz. Kimse mükemmel değildir ve ürününüz de kusur olmadığından% 100 emin olamazsınız.

Kuşkusuz, belli başlı meseleler de olacaktır, ancak burada asıl mesele, onları nasıl bulacağınız ve düzelteceğinizdir. Ürününüzdeki kusurları tespit etmenin en iyi yollarından biri doğru kullanıcılar tarafından test edilmesini sağlamaktır, ancak bunu nasıl yapacaksınız? Ürününüzü piyasaya sürüldükten sonra müşterilerinize sunmayı planladınız. Beta test ürünleri bu problem için mükemmel çözümdür.

Hedef kitlenize benzeyenleri bulun ve ürününüzü denemelerine ve bu tür kusurlar olup olmadığını tespit etmelerine izin verin. Herhangi bir kusur yoksa, ürününüzü geliştirmek için ilgili önerilerde bulunmalarını da isteyebilirsiniz.

Bazen herhangi bir ürünün doğru bir analizini yapmak için üçüncü bir kişi perspektifi gerçekten önemlidir. Şimdi beta test ürününü incelemesine göz kulak olacak bir ekip kurmalısınız. Öneriyi uygulamak ve beta test uzmanlarının önerdiği şekilde hataları düzeltmek için ayrı bir ekip bulunmalıdır.

Ürününüz deki hataları gidermek için en iyi yöntemlerden biridir. Ürünle ilgili geri bildirim alabileceğiniz bir grup beta test ürününe sahip olmalısınız. Ürünü kullanmalarına, deneyimlerini paylaşmalarına izin veriyor ve ardından bu geri bildirimleri değerlendiriyorsunuz, böylece bir ürünü piyasaya sürmeden önce eksiklikleri gidermeye başlıyorsunuz. Ünlü markaların çoğu bu stratejiyi takip eder ve ilk seferinde müşterilerinin güvenini kazanır.

4. Hedeflerinizi belirleyin

Her zaman iddialı hedefleriniz vardır, çünkü size ulaşmak için çabaladığınız bir hedefi verir.

Yeni ürününüzün gerçek piyasaya sürülmesinden önce, aklınızda hangi potansiyel müşterileri bekliyorsunuz? Ne kadar kar bekliyorsunuz? Ve bunun gibi.

Bunu yaparsanız, aslında kampanyanıza şekil ve hedef veriyorsunuzdur. . Eğer 100 puan bekliyorsanız ve 90’a yaklaşıyorsanız, o zaman bu her şey yolunda demektir ve hedefinize neredeyse ulaşmışsınızdır; ancak yalnızca 50-60’a gidecekseniz, kesinlikle düşünmeniz gereken bir şeyler vardır.

Hedeflerinizi belirlemek, potansiyelinizi anlamanın başka bir yoludur. Potansiyelinizi hedef almıyorsanız, o zaman kesinlikle uzun vadede size yardımcı olmayacaktır. Daha iyi hedefleriniz olduğunda iyi sonuçlar almak kolaydır. Büyük düşün ve büyük başar.

5. Lansman Kümesini Geliştirin

Neredeyse oradasın ve an geldi. Yakında ürününüzü piyasaya süreceksiniz ve set oluşturma zamanı geldi. Lansmanınız sıkıcı görünmemelidir. Ne kadar yaratıcı olursa o kadar çok başarı şansı fazla olacaktır.

Çok fazla beklemeyin ve lansman varlıklarını oluşturmaya başlayın. Ürününüzü nasıl satın alacakları gibi birçok soruyu ele almanız gerekiyor mu? Ücretsiz deneme yapacak mısınız? Ve bunun gibi. Lansman etkinliğine gitmeden önce bu soruların cevaplarını bulmanız gerekecek.

Trafiği artırmak için yaratıcı ve ilgi çekici e-postalar yazmaya başlayın. Bununla işiniz bittiğinde, web sitesini, sayfaları, videoları, sosyal medya yayınlarını vb. Hazırlamanın zamanı geldi. Ürünle ilgili ayrıntıları gireceğiniz son bir belge hazırlayın; fiyatlandırma, planlama, pazar analizi ve diğer bilgiler.

Her şeyi şu ana kadar yaptınız ve her şeyin yolunda gittiği görülüyor ama burada durmak zorunda değilsiniz. Momentumunu kaybetmeyin ve % 100’ünü vererek lansman setini ayarlayın.

Lansman etkinliğinizin en önemli aşamalarından biridir ve kesinlikle burada karmakarışık olmak istemezsiniz. Her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.

Ve herhangi bir kusur varsa en kısa sürede düzeltin.

Ürünlerinizi piyasaya sürecek bir dizi platform bulunduğundan, piyasaya sürülme prosedürleri de farklıdır; bu nedenle, her biri hakkında her şeyi iyi bildiğinizden emin olun.

Bir sonraki aşamaya geçelim.

Şimdi lansman öncesi aşamanız başarılı oldu ve yeni ürün lansmanınızın zamanı geldi. Bu aşama, lansmanınız dan daha kısa olmasına rağmen, bu çok önemli. Lansmanınız sırasında aşağıda belirtilen birkaç şeye odaklanmanız gerekecektir:

Ürün Tanıtımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

(1) Bir ürünü doğru kanalda veya platformda başlattığınız dan emin olun. Hiç trafik çekmeyeceğiniz bir kanal seçmek istemezsiniz. Ürününüzü hedef kitleye

sergilemek için, uygun olan kanalı seçmeniz gerekecektir. Lansman dan önce her şeyin yolunda olduğundan ve ekibinizin bu dönüm noktası için ayarlandığından emin olun.

(2) Satış ekibinizle doğru bir şekilde konuşun ve ürün talebini karşılamaya hazır olduklarından emin olun. Lansmanla işiniz biter bitmez satış ekibinizle koordine etmeye başlamalısınız. En iyi ulaşımı sağlamak için pazarlamanızı artırın. Bir etkinlikte ürününüzü piyasaya sürüyorsanız, satış ekibinizin doğrudan müşterilerle buluşması önerilir.

Şimdi lansmanınız bitti ve her şeyi mükemmel şekilde yaptıysanız tamam mı?

Hayır, yeni ürün lansmanınız dan sonra, çok önemli olan lansman sonrası aşamaya odaklanmanız gerekecek. İnsanların çoğu bu aşamaya dikkat etmiyor, ancak aslında, genel satışlarınız üzerinde büyük bir etki bırakabilir.

Bu aşama hakkında daha fazla bilgi edinin ve burada nasıl zekice bir performans sergileyebilirsiniz:

Yeni Ürün Lansmanının Lansman Sonrası Aşaması

(1) Başlatma sırasında çok sayıda izleyici kitlesine ulaşmış ve birçoğunu etkilemiş olabilirsiniz ancak burada durmazsınız. Oldukça e-postalarınızı, ücretsiz denemelerinizi, demolarınızı vb. Devam ettirin. Bunun için mümkün olduğunca çok dönüşüm istiyorsunuz ve bunun için en uygun zaman. Ürününüzün olabildiğince geniş bir alana ulaşmasını sağlamak için satış ekibiniz ve pazarlamacılarınızla konuşun. Çabalarınızla yaratıcı olun. Hedef kitlenizle konuşun, ürününüze olan güvenlerini arttırmada kesinlikle yardımcı olacaktır.

(2) Başlatma etkinliğinizi değerlendirmeniz ve eksikliklerin ne olduğunu ve işaretin neresinde olduğunu kontrol etmeniz önerilir. Bu, ürünün pazarlanmasında size yardımcı olacaktır. Müşterileri etkilemek ve ürünün genel satışını artırmak için yeni ve yenilikçi yöntemler düşünün.

(3) Doğru müşteri adayı üretme teknikleriyle müşteri adayları kazanmaya başladığınızda ve insanlar ürününüze ilgi gösterdiklerinde, kalmaları için çok önemlidir. Müşterilerinizi ilk aşamada kaybetmek istemezsiniz. Pazarlama şüphesiz çok önemlidir, ancak yeni müşteriler kazanmaya odaklanırken, aynı zamanda müşteriniz olanlara da odaklanın. Güvenlerinin azalmasına ve ürününüzün itibarını artırmasına izin vermeyin.

Buraya kadar konunun anlaşıldığını düşünüyorum ve yazımı şunları da söyleyerek bitirmek istiyorum;

Lansman muhtemelen ürününüzün satışının en önemli aşamasıdır. Bir ürünün satışı, ürününüzü nasıl başlattığınıza bağlıdır. Ürününüzün piyasaya sürülmesini istemek için bir dizi faktöre odaklanmanız gerekir.

Her şeyi bir araya getirmek ve planlarınızı uygulamak hiçbir zaman kolay değildir, ancak yukarıda belirtilen ipuçlarını izleyerek beklentileriniz üzerine kesinlikle çalışabilirsiniz. Pek çok insan, ürününüzü piyasaya sürmenin tamamen o lansman  günü ile ilgili olduğu, ancak işlerin ters gittiği yerin yanlış olduğu fikrine sahip. Ürününüzün piyasaya sunulmasından ve piyasaya sürülmesinden sonra odaklanmıyorsanız, ürününüzün satışları üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Yani tüm bunlar yeni bir ürünün piyasaya sürülmesiyle ilgiliydi. Piyasaya yeni bir ürün çıkarmak hiç kolay değildir ve böyle bir durum istemezsiniz. Baştan sona ürününüzün genel satışında belirleyici bir faktör olabileceğinden, her şeyin mükemmel bir şekilde ilerlemesini istiyorsunuz.

Yeni ürün lansmanınız dan en iyi şekilde yararlanmak için yukarıda belirtilen ipuçlarını ve yöntemlerini izleyin. Kafanıza takılan herhangi bir sorunuz da yorumlardan bizimle paylaşmaktan çekinmeyin…

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir