Kullanıcı Deneyimini Geliştirmenize Yardımcı Olacak 3 Web Analitik İpucu

web analitik

web analitik


Filmlerin çoğunda, suçluların günlük yaşamlarında kullandıkları dili kullanan polislerin olduğunu görüyoruz. Polislerin, suçluların yakalanması ve toplumumuzdan uzaklaştırılması için suçlu gibi düşünmesi ve davranması gerektiği söylenerek yaptıkları davranışı haklı çıkarırlar. Aynı mantık, Web Analitik alanında da geçerlidir. Ziyaretçinin web sitesiyle deneyimini daha iyi hale getirmek için, web sitesini bir kullanıcı olarak kullanmalı ve web sitesinin çevresindeki kötü deneyimi izlemeyi öğrenmelisiniz.

Web sitesi, müşteri deneyimini geliştirmek için zamanında dekorasyon, onarım ve bakım gerektiren bir sanal dükkandır. Web Analitik, özellikle Google Analitik (GA) aracılığıyla, herhangi bir web sitesinde çalışırken kullanıcıların kötü deneyimlerini tespit etmede önemli bir rol oynamıştır. Aşağıda belirtilen 3 ipucu ziyaretçiyi en çok rahatsız eden şeyi bizlere vererek web sitenizin kullanıcı deneyimini geliştirmenizde yardımcı olacaktır.

1- Hata Mesajlarına Odaklanın

Yeri geldiği zaman Facebook üzerinde bile hata mesajları ile karşılaşabiliyoruz. Bunları kendi web sitenizde analiz edip bulup düzenlememiz gerekmektedir. Hata mesajı kullanıcıdan kaynaklı ise bunu ona belirtip en iyi şekilde aradığı yere ulaşmasını sağlamalıyız.

Tüm web sitelerinde farklı türde hatalar bulunmaktadır. Bu tür hatalar sayfa bulunamadı, gerekli ayrıntılar doldurulmadı, erişim reddedildi veya daha fazlası olabilir. Hataların takibi için gerekli hatayı analiz etmek , hatayı bilmek, hangi nedenden hatanın ortaya çıktığı ile ilgili bilgileri anlamak gerekli ve ona göre çözüm yolları üretilmeli.

web site hata mesajları
web site hata mesajları

2- Hata Takip İçin Sanal Sayfa Görünümünü Kullanın

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcı, bazı bilgileri doldururken veya hesap oluştururken bilginin olmadığı veya kısmen gönderildiği kutular etrafında kırmızı bir hata metni görüntüsü fark etmiş olmalıdır. Ziyaretçinin en azından bir sonraki adımda ne yapacağını bilmesi için bir hata uyarısı vermesi gerekir. Google Analytics, bize aynı sayfanın sanal görünümünü oluşturma fırsatı sunuyor. Burada önemli bir ipucu, aynı kişi tarafından birkaç kez görülen hataları saptamak için sayfa görüntülemeleri ile benzersiz sayfa görüntülemeleri arasında yapılan karşılaştırmaların ayrılmasıdır.

Google analitik sanal sayfa
Google analitik sanal sayfa

3- En İyi Sayfa Görünümü Yapısını Seçin

Google Analytics içerik incelemesi raporu, hataların incelenmesi durumunda en iyi sonuçları size verir. Önerilen sayfalar ile sayfa görünümünü dikkatli bir şekilde görüntülemek aşağıda verilmiştir:

-/ errors / checkout / deliveryoptions / ‘hata mesajı’

-/ errors / checkout / payment / ‘hata mesajı’

-/ errors / e-posta iletisi / hata iletisi

Bu, hedeflerin, sayfa adının ilk kısmıyla eşleşen hata grubu olarak yapılandırılması anlamına gelir.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir