WhatsApp Pazarlamanın Ayrıntıları ve Yeni Başlayanlara Özel Kılavuz


Whatsapp, nadiren bir pazarlamacının dijital pazarlamaya gelince ilk tercihidir. Bununla birlikte, aylık 1.5 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Whatsapp, eşsiz erişime sahip bir  platformdur.

Ayrıca, çoğu kullanıcının günlük etkileşimler için tercih ettiği, müdahaleci olmasa da erişimlerini ve müşteri memnuniyetini artırmak isteyen markalara büyük potansiyel sunabilecek bir platform. Bu yazıda, WhatsApp pazarlamanın neyle ilgili olduğunu ve markaların akıllıca nasıl yararlanabileceğini konuşuyoruz.

WhatsApp’ın Erişimi ve Gücü

Whatsapp, ana şirketi Facebook dışında, geleneksel sosyal medya platformlarından daha büyük olan aylık 1.5 milyar aktif kullanıcıya sahiptir.

Daha da önemlisi, dünyanın en büyük mesajlaşma platformu olan Whatsapp, çoğu sosyal medya platformunda eksik olan bir samimiyet ve bağlılığa sahiptir.

Bunun nedeni, markaların platformda yer almasından çok yakın zamana kadar uzak durmasından kaynaklanıyor. Ayrıca, WeChat’ın baskın mesajlaşma uygulaması olduğu Çin’den başka, Whatsapp’ın tüm dünyada sadık kullanıcıları var. Whatsapp’ın mesajlaşma servisini kullanmanın üç ana yolu vardır:

1) Bire bir sohbetler

Bu, Whatsapp’ın kullanıldığı en yaygın yoldur. Birbirlerinin telefon numaralarına sahip olan kişiler, geleneksel SMS ücretlerine tabi olmadan birbirlerine mesaj göndermek için Whatsapp’ı kullanabilir. Ayrıca birbirlerini arayabilir, resim ve video paylaşabilir ve hatta kaydedilmiş sesli mesajlar gönderebilirsiniz.

2) yayın

Bir yayın listesiyle, bir kerede 256 kişiye mesaj gönderebilirsiniz. Numaranız telefon defterine kaydedildiği sürece mesajı alırlar. Bir BCC e-postası gibi, mesaj onlara bire bir mesaj şeklinde gelir.

3) Whatsapp Grupları

Whatsapp grupları, Whatsapp’in her yerde bulunma özelliği haline geldi. Okul arkadaşlarından aile üyelerine, Whatsapp grupları insanların bir grup olarak bağlantılarını sürdürmelerini sağlar. Bir Whatsapp grubu 256 kişiye kadar barındırabilir ve kısa mesajların, videoların, fotoğrafların ve sesli mesajların paylaşımına izin verir.

WhatsApp Pazarlama son zamanlarda neden uygun bir pazarlama kanalı olarak ortaya çıktı?

Whatsapp, iş için Whatsapp’ı iki yıl önce başlattı. Bu, markalara daha önce hiç olmadığı gibi Whatsapp’a bir geçiş sağlamıştır.

Eğer bir Whatsapp for Business hesabınız yoksa, olasılıkla mesajlaşma platformunun gücünden yararlanamayan az sayıdaki pazarlamacıdan birisiniz. İşte Whatsapp for Business’ın kapsamlı bir pazarlama stratejisinin bir parçası olması için bazı nedenler.

Müşterilerinizin çoğu zaten Whatsapp’da

Her gün 60 milyar mesaj Whatsapp üzerinden gönderiliyor. Sadece Hindistan’da 200 milyondan fazla kullanıcı var. Bu yüzden, müşterileriniz zaten Whatsapp’da. Bu da onlara ulaşmayı çok daha kolaylaştıracak.

Müşteriler aslında Whatsapp ile ilgileniyor

Birçok sosyal medya platformunun aksine, Whatsapp aslında olağanüstü katılım oranlarını gösteriyor. Aslında, Whatsapp mesajlarının% 98’i açılır ve okunur; ancak% 90’ı alındıktan sonraki 3 saniye içinde açılır.

Bunu, e-posta, Facebook ve hatta SMS gibi diğer pazarlama kanallarının katılım oranları ile karşılaştırdığınızda, Whatsapp çok ileride. İnsanların bağlı olduğu bir kanala girme, herhangi bir iş için çok büyük bir artı olabilir.

“Karanlık sosyal” ile çok fazla içerik paylaşılıyor

Karanlık sosyal Whatsapp ve e-posta gibi özel mesajlaşma kanallarını ifade eder. Paylaşımın% 84’üne yakını şimdi genel sosyal ağlar yerine Whatsapp gibi özel mesajlaşma kanallarında gerçekleşiyor.

Dolayısıyla, pazarlama için WhatsApp’ı kullanmasanız bile, müşteriler muhtemelen sizinle ilgili içeriği paylaşıyordur. Whatsapp pazarlama size anlatı üzerinde bir miktar kontrol önlemi verir.

Müşteriler sohbet tabanlı servisler için hazır

Yakın tarihli bir ankete katılanların% 67’si kullandıkları işletmelerle iletişim kurmak için sohbet etmeyi beklediklerini söyledi. Aslında,% 53’ü doğrudan bir mesajlaşma platformunda doğrudan bağlantı kurabilecekleri bir işletmeyle alışveriş yapma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyledi.

Whatsapp Pazarlama ipuçları ve teknikleri

Whatsapp’ın, WeChat ve Facebook Messenger gibi diğer mesajlaşma platformları da dahil olmak üzere diğer tüm pazarlama kanallarından çok farklı olduğunu hatırlamak önemlidir.

Herhangi bir reklam alanına sahip değildir ve kolay otomasyona borç vermez. Aslında, bir Whatsapp for Business hesabıyla bile, bir kerede yalnızca 256 kişiye mesaj yayınlayabilirsiniz.

Ancak, bunun size verdiği şey kişiselleştirme, katılım ve etkinlik açısından büyük bir avantajdır. Kanaldan en iyi şekilde yararlanmak için Whatsapp pazarlama stratejinizde yararlanmanız gereken şey budur.

Dolayısıyla, Whatsapp viral pazarlaması her zaman mümkün olmamakla birlikte, etkili Whatsapp pazarlama kampanyaları kesinlikle tasarlanabilir. Whatsapp pazarlaması söz konusu olduğunda aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

kişiselleştirin:

Yayınladığınız herhangi bir mesajın, olası müşteriniz tarafından bire bir mesaj olarak alındığını unutmayın. Bu tür bir mesaj neredeyse kesinlikle açılacak ve okunacak ve bu da sizi otomatik olarak diğer pazarlama kanallarına göre avantaj haline getiriyor.

Ayrıca, Whatsapp kişisel ve samimi bir mesajlaşma platformudur, böylece mesajlarınızın da kişiselleştirilmesi çok mantıklıdır.

Bir seferde sadece 256 kişiye mesaj gönderiyorsanız, potansiyel müşterilerinizi zevklerine, harcama düzenine, beğenilerine ve beğenmelerine göre gerçekten segmente ayırabilirsiniz.

Bu, müşterilerin cevap verme ihtimalini çok arttırıyor. Bu nedenle, diğer pazarlama kanalları kadar ölçeklenebilir olmasa da, Whatsapp pazarlaması, çok daha yüksek yanıt ve dönüşüm oranıyla telafi etmekten daha fazlasını sunar.

Teşvikler:

Whatsapp pazarlaması oldukça etkili olmasına rağmen, potansiyel müşteriler sizinle sayılarını paylaşmaya istekli olduğunda çalışabilir. Freebies, eşantiyonlar ve yarışmalar gibi teknikleri kullanmak, ilgilenen müşterileri çekmenize ve kişisel bilgilerini almanıza yardımcı olabilir.

Bu aynı zamanda, yalnızca ürününüze bir dereceye kadar ilgi duyan insanlara pazarlamanızı sağlar. Whatsapp pazarlamanın zaman alıcı olduğu göz önüne alındığında, nitelikli müşteri adaylarının bir listesine sahip olmak çok mantıklı geliyor.

Whatsapp ile müşteri hizmetleri:

Bu kesinlikle bir Whatsapp SMS pazarlama tekniği olmasa da, şirketinizin marka imajına gerçekten yardımcı olabilir. Whatsapp, çoğu müşterinin bağlı olduğu bir kanaldır, yani müşterilere gerçekten örnek müşteri hizmeti sunmak için Whatsapp for Business hesabınızı kullanabilirseniz, memnun kalacaklardır.

Bu müşteri memnuniyeti düzeyi, şirketinizin umursadığı bir marka olarak ününü güçlendirmek için uzun bir yol kat edebilir. Aslında, daha büyük bir şirketseniz, Whatsapp ile ilgili soruları cevaplayan bir müşteri hizmetleri ekibi kurmayı incelemelisiniz.

Başarılı Whatsapp Pazarlama Durum Çalışmaları:

Yıllar geçtikçe, birçok marka müşteriyi bir üst seviyeye çıkarmak için Whatsapp viral pazarlamasının gücünü kullandı. Whatsapp SMS pazarlamasının ölçekte faaliyet göstermeyen küçük şirketler ile sınırlı olduğunu düşünüyorsanız, bu örnek olay incelemelerinden bazılarını şaşıracaksınız.İşte bazıları.

a) Arjantin’deki Absolut Votka

Absolut, Arjantin’deki Limited Edition Absolut Unique Bottle koleksiyonunu başlatıyordu. Ürünün niteliği göz önüne alındığında, pazarlama kampanyalarının istek uyandırıcı ve münhasır olmasını istediler.

Pazarlamalarını yönlendirmek için Whatsapp’a sıfırlandılar, çünkü ilk önce en kişiselleştirilmiş pazarlama platformuydu ve ikincisi, Arjantin’in cep telefonu kullanıcılarının% 84’ünde o dönemde Whatsapp vardı.

Ürün için çok özel bir lansman partisine ev sahipliği yaptılar ve halka yalnızca iki davet açmaya karar verdiler. Ayrıca Sven adında hayali bir fedai yarattılar ve partiye katılmak isteyen herkes Whatsapp hakkında Sven’le bağlantı kurmalı ve onları davet etmeleri için ikna etmeliydi.

Bu bir Whatsapp viral pazarlama kampanyası ile sonuçlandı. Kampanya Absolut’un aradığı buzz’ı oluşturdu. Aslında 1000’den fazla benzersiz görüntü, video ve sesli mesaj, lansmana katılmak isteyen kullanıcılar tarafından oluşturuldu.

b) Ajan Provokatör

Ajan Provokatör özel bir lüks markadır. Özel müşterileri için, mağazalarındaki yeni gelenler ve etkinliklerle ilgili güncelleme yapmak için Whatsapp’ı kullandığı bir hizmeti var. Whatsapp daha özel bir kanal olduğundan, aynı zamanda daha hassas konularda iki yönlü iletişime de izin verir.

Aslında, marka Noel’de Menage a Trois adlı bir Whatsapp kampanyası başlattı. Whatsapp kullanıcıları, potansiyel Noel hediyelerini tartışmak için eşleriyle birlikte bir Whatsapp grubundaki Ajan Provokatör’den kişisel bir alışveriş yapmayı seçebilir. Toplamda 112 konuşma olsa da, dönüşüm oranları olağanüstü. Müşterilerin% 31’i mağazayı ziyaret etti ve% 61’i web sitesine gitti.

Whatsapp Pazarlama Yazılımı ve Araçları

Whatsapp for Business aracı, sıralama, otomatikleştirme ve iletilere hızlı bir şekilde yanıt verme yeteneği de dahil olmak üzere bazı özelliklere izin verir. Whatsapp herhangi bir işletme veya araç yada Whatsapp pazarlama yazılımı sunmadığından, tek seçenek yukarıda belirtilen küçük çaplı kampanyalara gitmektir.

Bazı üçüncü taraf Whatsapp pazarlama yazılımı mevcut olmasına rağmen, yasal olarak Whatsapp tarafından onaylanmamıştır. Bu tür Whatsapp SMS pazarlama araçlarını kullanmak, işletme itibarınıza zarar verebilir. Aslında, Whatsapp’ın tamamen yasaklanmasıyla da sonuçlanabilir.

Whatsapp pazarlama tamamen farklı bir top oyunudur. PPC ve sosyal medya kampanyalarından farklı değildir, aynı zamanda diğer mesajlaşma platformlarından da farklı değildir.

Ancak, gücü aslında mahremiyete verdiği önemde yatmaktadır. Whatsapp pazarlaması en ölçeklenebilir strateji olmasa da, hiç şüphesiz en etkili yöntemlerden biri olabilir. Sizlerde görüş ve düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz…

 

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir