Yeni SEO Süreci ve Bilmeniz Gerekenler

seo 2019

seo 2019


Herhangi bir günde, insanlar 2,2 milyondan fazla çevrimiçi arama yapmaktadır. İşte bu, SEO sürecinin her tür iş için bu kadar önemli olmasının nedeni tam da budur; çünkü olasılıklar müşterilerin zaten sunmaları gereken şeyleri aramaktadır. Sadece arama sonuçlarının bir parçası olmanız gerekiyor.

SEO, dijital pazarlamanızı geliştiren ve hatta dönüştüren kutsal kâse iken, pek çok işletme bunu doğru şekilde yapamaz. Bu yazıda, SEO sürecinin ne olduğu ve bugünün, çağın gerisinde çalışan bir SEO stratejisinin nasıl oluşturulacağı hakkında konuşuyoruz.

SEO Süreci Nedir?

SEO sürecinin ne olduğunu anlamak için önce SEO’nun gücünü anlamamız gerekir. Basitçe söylemek gerekirse, SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, birisi Google’a alakalı bir soru girdiğinde, bir web sitesinin en iyi arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olan tüm etkinlikleri ifade eder.

Mesela, kullanıcıların bulmasını istediğiniz yatak odanızın yerini değiştirmekle ilgili bir makaleniz olduğunu söyleyin. Biri “decluttering bedroom” veya benzeri anahtar kelimelerle her aradığında, makalenizin en iyi arama sonuçları arasında olduğundan emin olmanız gerekir.

Bugün gerçekleşen çevrimiçi aramaların sayısı göz önüne alındığında, etkili SEO çalışma süreci aslında bir işi başarabilir veya bozabilir.Herhangi bir SEO iş sürecinin kritik unsurlarından bazıları:

SEO İş Sürecini Anlamak

SEO’nun biraz ezoterik kalmasının ve anlaşılmayan bir pazarlama stratejisinin nedeni, doğası gereğidir. SEO uzmanları sürekli olarak Google’ın arama algoritmasını ikinci olarak tahmin etmeye ve web sitelerini buna göre optimize etmeye çalışıyor.

Aynı zamanda, Google hiç kimsenin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacak herhangi bir hack veya hızlı düzeltme bulamadığından emin olmak için algoritmasını geliştiriyor.

Bu, SEO’nun sürekli gelişen bir alan haline gelmesine neden olur. İki ya da üç yıl önce işe yarayanlar bugün etkili olmayabilir.

Bu nedenle, SEO sürecinde başarılı olmak için, zamana göre hareket etmeniz ve buna göre SEO tekniklerini ve stratejilerini sürekli olarak ayarlamanız gerekir.

Black Hat vs White Hat SEO Süreci

SEO sürecine yaklaşmanın iki farklı yolu var. Birçok yönden, bu iki yaklaşım aynı zamanda insanların herhangi bir işe başladıklarında seçtikleri iki yaklaşımdır.

Soru; Uzun mesafe için veya hızlı bir para kazanmak için içinde ve sonra kayboluyor. Hızlı para kazanmak için hazırsanız, büyük olasılıkla çok hızlı sonuç veren SEO tekniklerini seçeceksiniz.

Bu tür SEO fikri, kullanıcı için endişelenmeden, sadece arama motoru algoritması için optimize edilmiş içerik oluşturmaktır.

Buradaki sonuç, bu sonuçların sürdürülemez olma ihtimalinin yüksek olması ve en kısa sürede kaybolacağı. Aslında, bu tür teknikleri kullanmak Google’ın sizi cezalandırmasına neden olabilir ve tekrar arama sonuçlarına geri dönmeyi çok zor bulabilirsin. Bu siyah şapka SEO olarak bilinir.

Diğer SEO yaklaşımı, hedef kitleniz için değerli bir içerik oluşturmak ve bu süreçte arama motorunun kurallarına göre oynamaktır.

Şansınız, oraya daha fazla zaman harcayacağınız halde, bu şekilde daha sürdürülebilir bir iş kurmaya son vereceksiniz.

Tabii ki, gri için de bir yer var. Bunun anlamı, tüm önemli SEO kurallarına göre oynamış olmanızdır – güvenilir geri dönüşler oluşturmak, kaliteli içerik yazmak, anahtar kelimeleri optimize etmek, vb. Ancak kendinizi hala arama sonuçlarının başında bulamayabilirsiniz.

Çünkü Google’ın arama algoritmasının nasıl çalıştığını kimse bilmiyor. Ve bu belirsizlik yüzünden, uzmanlar sürekli işe yarayabilecek yeni teknikler deniyorlar.

Kısa vadeli kazançlar için etik dışı bir teknik karşısında uzun vadede yardımcı olacak stratejik bir hamle gibi görünen şeyin arasındaki dengeyi bulmak size kalmıştır.

Bugün SEO Fetih Odak Alanları

SEO’nun nasıl ele geçirileceğini anlamak için, kapsamlı bir SEO işleminin iki yönünü tartışmamız gerekir. Bunlar şunları içerir:

Sayfa dışı SEO Süreci

Sayfa dışı SEO işlemi, insanları web sitenize ilk etapta çekmek için yapmanız gereken tüm SEO etkinliklerini ifade eder. Web sitenizin kendisi ne kadar iyi olursa olsun, sayfa dışı bir SEO süreci olmadan, çok az kişi onu bulabilir.

Sayfada SEO Süreci

Web sitenizin sayfalarında yapmanız gereken tüm aktiviteler için SEO sürecinde. Web siteniz çok dağınık ve düzensiz ise, insanlar derhal ayrılacaklardır. Bir kişi, yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra bir web sitesinden ayrıldığında, Google, onu “sıçrama” olarak sayar.

Ne kadar zıplarsanız, arama sonuçlarında aşağı doğru itilmeniz o kadar olasıdır. Bu yüzden sayfa SEO işlemlerinde kaliteye sahip olmak önemlidir.

Etkili bir SEO Süreci için ana faaliyetler

SEO’ya sayılabilecek sayısız etkinlik olmasına rağmen, etkili SEO söz konusu olduğunda, geri kalanın çok üzerinde yer alan bazı önemli faktörler vardır. Bunlardan bazıları.

Kaliteli içerik

Birçok kişi, iyi içeriğin artık arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaya yetmediğini söylüyor. Bu doğru olsa da, tüm resmin sadece bir kısmı. Her gün yalnızca WordPress’te 2 milyondan fazla blog yazısı yayınlandığında, rekabetin yoğun olduğu doğru. Ancak bu, içeriğinizi görmezden gelmeyi göze alamayacağınız anlamına gelmez.

İyi içerik, yüksek rütbeler için yeterli bir koşul olmayabilir, ancak kesinlikle zorunludur. Müşterinin problemini çözen benzersiz ve bilgilendirici içerik olmadan, asla üst sıralarda yer alamazsınız.

Kitaptaki diğer SEO numaralarını deneseniz bile. İçerik her zaman etkili SEO için anahtar olmuştur ve gelecek zamanlarda anahtar olmaya devam edecektir.

Backlink

Backlinks SEO ile çok ağır bir ilişki olmuştur. Kuşkusuz, geri bağlantılar kesinlikle bir web sitesinin sıralamasında çok önemlidir. Uzun süredir, ancak, spam bile olsa, insanlar her türlü geri adımdan kurtulabildiler.

Google’ın Penguin güncellemesinden sonra kurallar önemli ölçüde değişti. Bugün, etkili bağlantı kurma söz konusu olduğunda gerçekten önemli olan sadece kaliteli backlinkler.

Günümüzde yüksek kaliteli backlink oluşturmada etkili olmak için çeşitli şapkalar takmanız gerekir. Sosyal medya pazarlamacısından ve içerik stratejistinden halkla ilişkiler uzmanı, dijital stratejist ve dönüşüm oranı iyileştiricisine kadar.

Dahili bağlantılar ve röportajlardan basın yayınlarına, kopuk bağlantı kurma ve misafir paylaşımlarına kadar, sizin için neyin işe yaradığını bulmanız ve peşinden gitmeniz gerekir.

Anahtar Kelime Araştırma

Anahtar kelime araştırma etkili SEO anahtarıdır. Web sitenizi bu kelimelerle optimize etmek için, insanların hangi terimleri aradıklarını bilmeniz gerekir. Bu, Google’ın arama motoru tarayıcılarının sizi bulmasını kolaylaştıracak.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve SEMRush, anahtar kelimelerinizi araştırmak için mükemmel araçlardır. Anahtar kelime doldurmanın (içeriğin zorla gelmesi için anahtar kelimeler kullanarak aşırı derecede kullanılması) büyük bir hayır  olduğunu hatırlamak önemlidir.

Anahtar kelimeler önemli olsa da, bir kullanıcı bir soru yazarken arama amacını bulmaya çalışmalı ve ardından içeriğinizi arama amacı için optimize etmelisiniz.

Kullanıcı deneyimi

Son yıllarda, Google, kullanıcı deneyiminin etkili SEO’da anahtar unsurlardan biri olduğu hakkında konuşmak için tekrar tekrar çıktı. Bunun nedeni, yüksek bir hemen çıkma oranının arama sonuçlarında bir cezaya yol açması ve kötü bir kullanıcı deneyiminin kaçınılmaz olarak yüksek bir hemen çıkma oranı ile sonuçlanmasıdır.

Siteniz ne kadar kolay gezinirse, kullanıcının hemen ayrılması o kadar az olasıdır. Benzer şekilde, web siteniz ne kadar hızlı yüklenirse, hemen çıkma oranı o kadar düşük olur. 2018’den itibaren Google, web sitelerinin mobil versiyonlarını indeksleme için kullanacağını açıkladı. Web sitenizi mobil kullanıcılar için optimize etmediyseniz, bunu yapmak için mükemmel bir zamandır.

Tabii ki, bu tekniklerin uygulanması sürekli bir süreçtir. Bugünün gelen pazarlamacıları, eğrinin önünde kalmak için sürekli gelişmek ve yenilik yapmak zorundalar.

SEO sonuçları göstermek için zaman alır uzun ve zorlu bir savaş. Siyah şapka teknikleri daha önce gelişmekle birlikte, bu web sitelerinin çoğu artık gereksizdir. Sürdürülebilir beyaz şapka teknikleri uzun vadede sonuç veren tek yöntemdir.Ayrıca artık SEO link binasına izolasyonlu bir şekilde bakmak değil, genel bir halkla ilişkiler ve sosyal medya stratejisinin bir parçası olarak bakmak da önemlidir. Sizler de yorum ve görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşmaktan çekinmeyin..

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir