Yerel SEO Kontrol Listeleri ve Arama Sıralaması Faktörleri


Web optimizasyonunuzu etkili kılmak için kitinizde en kapsamlı SEO Kontrol Listeleri olmasını ister misiniz?

O zaman bu gönderi, mümkün olan en basit ve en etkili şekilde yapabilmenizi sağlayacaktır.

Sadece SEO kontrol listelerinde değil, aynı zamanda sitelerin, blogların ve e-işletmelerin arama sıralamasını artırmada çok önemli bir rol oynayan bazı önemli arama sıralaması faktörlerine derinlemesine ineceğiz.

Aslında, yerel bir işletmeyi yönettiğinizde, bu işletmenin yerel SEO’sunu belirlemeniz kaçınılmazdır.

Etkili SEO, markanızın görünürlüğünü artırır ve arama motoru sonuç sağlama konusun da  daha iyi sıralama sağlar. Yerel SEO, uyumlu bir dizi adım olarak da anlaşılabilir ve bu yerel SEO adımlarını çevrimiçi işletme modelinize göre uyarlamanız önemlidir.

SEO kontrol listelerinde gezinmek ve SEO kampanyalarınızda arama sıralaması faktörlerini birleştirmek, müşteriniz sizin gibi birini aradığında görülmesi için en iyi fırsatları sağlayacaktır.

Müşterilerinizin sizi Google aramalarında bulabildiğinden ve bunun için Yerel SEO’nuzu İşletme Türünüze göre özelleştirmeniz gerektiğinden emin olmak önemlidir.

Bu nedenle, SEO kontrol listelerine girmeden önce, işinizin arama motoru optimizasyonunu nasıl yapabileceğinizi tartışalım.

Yerel SEO’yu İşletmenize Nasıl Özelleştirebilirsiniz?

İş modelinizi belirleyin
Modelinizi Google’ın Yönergesiyle eşleştirin
Web sitenizi oluşturun İçerik Stratejisi
İşletme modelinden bağımsız olarak, her yerel işletme web sitesinin Dizine Eklenebilir, duyarlı, hatasız, iyi yapılandırılmış, arama motoru dostu ve yerel SEO optimizasyonunda olması gerekir.

Şimdi, herhangi bir işi optimize etmeniz gerektiğinde her zaman kullanabileceğiniz SEO kontrol listelerini okumanın zamanı geldi.

Göreve dahil olmak ve Yerel SEO stratejilerinizi önceliklendirmek için, Yerel SEO Kontrol Listelerini takip etmek gerekir.

Yerel SEO Kontrol Listeleri

Başlık Etiketleri-   HTML başlık etiketleri bir web sayfasının adını tanımlar ve bu sayfanın içeriğini kısa ve sonuç odaklı bir şekilde tanımlamak için kullanılmalıdır. Başlık etiketi optimizasyonu, hem kullanılabilirlik hem de SEO için gerekli olan en güçlü yerel SEO teknikleri arasında sayılmaktadır. Arama motoru sonuç sayfasında da daha iyi sıralama sağlamak için izlemeniz gereken başlık etiketi optimizasyon teknikleri bulunmaktadır.

URL’leri temizle-   Yerel SEO’nuzun etkili olması için temiz ve SEO dostu bir URL kullanmak önemlidir. URL’ler, IP adreslerinin numaralarını değiştirmek için tasarlanmış, insanlar tarafından okunabilen metinlerdir (bilgisayarlar, sunucuları ile iletişim kurmak için IP adresini kullanır). SEO amacıyla, URL’leri alakalı, doğru ve çekici tutmak önemlidir.

Yinelenen İçerik-   Yerel SEO’nuzun verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için, yinelenen içeriği sap listeleme gücü olarak yineleyen içeriği kontrol etmeniz gerekir. Yerel içeriğinizi doğru bir şekilde elde etmek, SEO çabalarının önemli bir parçasıdır ve kopyalanan bir şey veya yinelenen içerik kullanmayacağınız kaçınılmazdır. Asla diğer web sitelerinden içerik kazıma yapmayın ve her şehir / anahtar kelime kombinasyonu için benzersiz bir sayfa oluşturun.

Logolar ve Görüntüler-  Yerel SEO kampanyanızı tamamlamak için logonuzu ve diğer resimlerinizi optimize etmek, SEO’nuzun daha fazla arama motoru dostu olmasını sağlayan önemli bir faktördür. Resimlerinizin arama motoruyla uyumlu olması ve resimlerinizi tanımlamak için Alt etiketlerini kullanmanız gerekir. Ek olarak, uzun açıklamalar, EXIF verileri, Bağlantı metinleri, Zengin Parçacıklar, vs. kullanmanız gerekir.

WWW dışı WWW-   WWW’den WWW’ye yeniden yönlendirmeyi sağlamak, yerel ağ kampanyalarının etkili olmasının ön koşullarından biridir. URL’lerin “www” olmayan bir sürümüne yönelik 301 yönlendirmesi kullanarak pazarlamacılar, bağlantılarının popülerliğini tek bir URL’de birleştirerek, web sitelerinin arama motorların da  üst sıralarda yer alma şanslarını artırmalarına yardımcı olur.

Webmasters-   Google Web Yöneticisi Yerel SEO araçlarını ayarlamak ve Google’ın sitenizi tarayabilmesini sağlamak, web siteniz için yerel SEO kampanyasını optimize edebilen önemli bir faktördür. Google Web Yöneticisi Yerel SEO Araçları, sitenizle ilgili farklı sorunları tanımlamanıza yardımcı olur ve ek olarak, sitenize kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa veya bulaşmamışsa sizi güncelleyebilir.

Google Analytics-   Google Analytics parçacıklarını yüklemek Yerel SEO stratejilerini optimize etmek için çok önemlidir. Google Analytics’in yardımıyla, tüm siteleriniz de, çevrimdışı kanallarınızda ve uygulamalarınızda daha güçlü sonuçlar elde edebilirsiniz. Google Analytics Çözümleri, öngörüleri eyleme dönüştürmenize ve işletmelerin katılımı ve tıklamaları iyileştirmelerine yardımcı olur.

Endekslenebilir Menüler-   Site sahiplerine rakip sitelere kıyasla avantaj sağlayan gezinti menülerini optimize ettiği için gezinti menüsü öğelerinizin Dizine Eklenebilir olduğundan emin olmanız önemlidir. Dizinlenebilir menülerin optimizasyonu minimum çaba gerektirir ancak yerel SEO kampanyalarını optimize etmek için yüksek kazanç potansiyeli vardır. Navigasyon menünüzde apt anahtar kelime öbekleri ve alt dizinleri seçmek, siteniz için daha yüksek sayfa sıraları sağlamada önemlidir.

A.P-    Google Rehber’in listesini tamamladığınızda ve onu en iyi duruma getirdikten sonra N.A.P’nizi oluşturmak önemlidir. (isim, adres, telefon numarası profili). Etkili yerel SEO için, web sitenizdeki NAP’in Google Rehber’le eşleştiğin den emin olmanız gerekir. Pazarlamacıların tutarlı bir N.A.P.’ye sahip olduklarından emin olmaları gerekir. Google’ın sizi daha iyi tanınabilir bulmasına yardımcı olduğundan, web’in her tarafında tercih yapın.

Şehir / Hizmet Sayfası-   Web sitenize şehir / hizmet sayfasını eklemeniz önemlidir, çünkü bu, sitenizin Google’da arama motorların da  daha iyi bir sıralamaya yardımcı olan daha iyi ve tutarlı bir şekilde tanınmasına yardımcı olur.

Blog-   Bloglarınızın web sitenize trafik çekmesi ve web sitenizi trafiğe dönüştürmeye yardımcı olması için web sitenizin bir blogu olmasını sağlamalısınız. Yetkinizi belirlemek ve iyi geri bağlantı sağlamak için bloglar gerçekten önemli bir rol oynamaktadır.

Mobil Duyarlı-   Web sitenizin mobilde nasıl göründüğü, Yerel SEO’da daha iyi sıralanmasını sağlamak için önemli bir faktördür. Bunun için web sitelerinizi Smartphone ve tablet smülatörlerinde test edebilirsiniz.

 

Google+ Profil

Google Profili-

Google+ Profilinizi, Google’ın arama motoru dünyasında en iyi oyuncu olması nedeniyle ayarlamanız önemlidir. Google, çevrimiçi varlığınızı genişletmek için sosyal ağını Google + ‘dan kullanmanızı istiyor. Bir Google+ varlığına sahip olmak, arama motoru sıralamalarınızı artıracak ve yerel SEO’yu optimize edecek.

Google İşletme Sayfası Talebi-

Bu, işe açık olduğunuz kişilere göstermenize yardımcı olur ve Google girişinizi iddia ederek, sonuçta  yerel SEO kampanyalarınızı optimize etmenize yardımcı olan daha iyi yerel otorite sağlamış olursunuz. Bu, potansiyel müşteriler Google’da sizin gibi birisini aradığında aramada olmanıza yardımcı olur.

Google Yerel Profilinin Google+ Sayfasında birleştirilmesi-

Yerel SEO’nuzun daha fazla sonuç odaklı olmasını sağlamak için Google Yerel profilinizin Google+ sayfasıyla birleştirildiğinden emin olmanız gerekir. Bu, web sitenizin Google dostu olmasını sağlar ve bu nedenle arama motorlarının  sonuçlarında daha yüksekte olma şansınız artar.

Doğru Liste ve Doğru Kategori-

Bu, Yerel SEO’nuzun sonuç odaklı olmasını sağlamak için dikkate almanız gereken bir diğer önemli faktördür. Doğru kategoride ve işletme adınızın farklı Google yerlerde doğru bir şekilde listelendiğin den emin olmanız gerekir. Bu, yerel veya organik aramalarda daha iyi bir yetkiye sahip olmanızı sağlar.

Logolar ve Kapak Fotoğrafı-

SEO’nuzu iyileştirmek için logonuzu eklemeniz ve fotoğraflarınızı örtmeniz gerekir. Bu, sitenizin Google Carousel için optimize edilmesine yardımcı olacaktır. Google Carousel, Google arama motorlarının üst kısmındaki karanlık bir arka plana karşı bir dizi resim içerir ve Google’ın arama sonuçlarının en üstünde görünmesi için daha iyi fırsatlar sunar.

Şema

Şemanı kontrol et-

Web sitenizi mevcut şema için test etmeniz önemlidir. Şema işaretlemesi kavramını ve yöntemini anlamanız gerekir, çünkü bu, web sitenizin  (arama motoru sonuç sayfaları) sıralanmasını artırmanıza yardımcı olur.

Şema Oluştur ve Uygula-

Yerel SEO’nuzu optimize etmek için web siteniz için yerel ve işletme şemaları oluşturmanız gerekir. Ayrıca, şemanızı SEO dostu bir şekilde uygulamak önemli olduğundan, iş ayrıntılarını şemaya  eklemeniz gerekir.

Önemli Dizinler

Bing-

Geliştirilmiş Yerel SEO için, web üzerinden kategorilere ayrılmış bağlantıların listesini kullanmanıza ve Yerel SEO kampanyalarınızı optimize etmenize yardımcı olduğundan Bing’de liste oluşturup talep etmeniz gerekir.

ExpressUpdate ve Yelp-

Ayrıca, Profilinizi oluşturmanıza, çevrimiçi ortamda bulunmanıza ve müşterilerinizin sizi bulmasına izin vererek işinizi büyütmenize yardımcı olacak en iyi yerel SEO araçlarından biri olarak kabul edildikleri için ExpressUpdate ve Yelp dizinlerinde liste oluşturabilir ve talepte bulunabilirsiniz.

Alıntı

En İyi Atıf Siteleri-

Yerel SEO işinizin başarısı için önemli olduğundan, web sitenizi en iyi alıntı sitelerine sunmalısınız. Alıntılar, işletme adınızın ve diğer Web Sayfalarındaki adresinizin belirtildiği gibi anlaşılabilir. SEO kampanyalarınızı daha etkili bir şekilde kanalize etmek için rakiplerinizin alıntılarını ve ilgili kaynaklarını bulmanız gerekir.

Listeleri Düzeltin ve Alıntıya Özel Alan Olsun-

Yanlış alıntılar için NAP (isim, adres, telefon numarası profili) düzeltmeniz ve etkili Yerel  SEO sağlamak için sitenizi belirli sitelere yönlendirmeniz gerekir. Ayrıca, sitenizi Yerel SEO’yu optimize etmek için olması gerektiği gibi, Hyperlocal Dizinlerine de göndermelisiniz. Alıntılarınız eskiyse ve geçersizse, onları değiştirmelisiniz.

Yorumlar

Olumsuz Yorumlara Cevap Verin ve Olumlu Yorumlar Yaratın-

Olumsuz yorumlara yanıt vermek, müşterilerinize önem verdiğinizi vurguladığından çevrimiçi işinizin etkin bir şekilde markalaşmasını sağlamanıza yardımcı olur ve daha iyi tanınma şansınızı artırır. Düzenli müşterilerinizden, yeni müşterileri ikna etmeye ve dönüşümleri artırmaya yardımcı olduğundan ürün ve hizmetleriniz hakkında bir inceleme bırakmasını da istemeniz gerekir.

İncelemeyi Kolaylaştırın-

Sitenizi ve sosyal profillerini müşterilerinizin incelemelerini kolaylaştırması önemlidir; çünkü bu, müşterileri, çevrimiçi işiniz için daha iyi çevrimiçi tanıma oluşturulmasına yardımcı olan ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında incelemeleri etkiler.

Dönüşümler

Eylem çağrısı-

Eylem Çağrısı, SEO kontrol listeleri kadar önemli olan yerel SEO sıralama araçlarından biridir. Sitenizi harekete geçirmek için yapılan aramaların yalnızca müşterilerinizin önemli ve göze çarpan sayfalarınıza gitmesine yardımcı olmakla kalmayıp, Google’ı da aynı şekilde yenilediği ve dönüşümleri yönlendirdiği için belirgin bir şekilde gösterilmesini sağlamalısınız.

Telefon No ve Görüşler-

Bunlar yine çok önemli SEO kontrol listeleridir ve Telefon Numaranızın Belirgin Olarak Görüntülendiğinden emin olmanız gerekir ve ayrıca referansları görüntülemek yerel SEO kampanyalarınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal medya

Twitter, Facebook, LinkedIn, Foursquare, etc. –

Yerel SEO kampanyanızın daha fazla hedef odaklı optimizasyon elde etmesi için bir Twitter Profili, Facebook Sayfası, LinkedIn profili, Foursquare sayfası, vb. Oluşturmanız gerekir. Bu, günümüzün en önemli SEO kontrol listelerinden biridir. Social Media’nın etkin kullanımı, arama pazarlamanızı verimli bir şekilde optimize eden en iyi yerel SEO ipuçlarından biridir.

SEO kontrol listeleriniz bittiğinde, yerel arama sıralaması faktörlerine bağlı olarak ödeme yapmanız ve en iyi arama sıralaması faktörlerini bilmeniz, aşağıda verilen bazı arama sıralaması faktörlerinin listesine girmenizi sağlar.

Yerel Arama Sıralama Faktörleri

1.) Yerelleştirilmiş Organik Arama Sıralama Faktörü

Web Sitesinin Alan Kalitesi / Alan Adına Gelen Bağlantıların Otoritesi
City, State in GMB Landing Page Title & Arama Sonuçlarından Tıklama Oranı
Topikal (Ürün / Hizmet) Anahtar Kelime Alan Adının İçeriği ve Alan Adına Gelen Bağlantıların Çeşitliliği
Coğrafi (Şehir / Semt) Anahtar Kelime Alanının İçeriğinin ve Aranan Şehrin Fiziksel Adresinin Alaka Düzeyi
Yapısal Kaynakların Kalite / Otorite, Şehir ve Çoğu Devletin Tanımları / Tüm Web Sitesi Başlık Etiketleri
Yapılandırılmış Atıfların ve Kalitenin Tutarlılığı / GMB Açılış Sayfası URL’ye Gelen Bağlantıların Otoritesi URL’si
GMB Açılış Sayfasındaki Ürün / Hizmet Anahtar Kelime Başlığı ve Ürün / Hizmet Anahtar Kelimeleri Etki Alanına Gelen Bağlantı Metninde bulunan Anahtar Kelimeler
Adresin Arama Noktasına Yakınlığı (Araştırmacı-İş Mesafesi) ve Etki Alanına Gelen Bağlantıların Miktarı
Yerel Olarak İlgili Etki Alanlarından Etki Alanına Gelen Bağlantıların Miktarı ve Etki Alanında Coğrafi Anahtar Kelimelerin Kullanımı
GMB Açılış Sayfası URL’sinin Alan Adına ve Sayfa Makamına Gelen Bağlantıların Çapa Metninde Yer Anahtar Kelimeleri
Şehir, GMB Açılış Sayfası H1 / H2 Etiketler ve HTML NAP GMB Konumunu Eşleştirme NAP
Alan Adında Endüstri ile İlgili Alan Adlarından ve Ürün / Hizmet Anahtar Kelimesinden Alan Adına Gelen Bağlantıların Miktarı
GMB Açılış Sayfası hCard / Schema.org’da NAP URL & Kalite / Yapılandırılmamış Alıntıların Otoritesi (Gazete Makaleleri, Blog Yazıları)
Yerel Olarak Alakalı Alanlardan Gelen GMB Açılış Sayfası URL’sine Gelen Bağlantıların Miktarı ve Yerel Olarak Alakalı Alanlardan Gelen Atıfların Miktarı
Etki Alanına Gelen Bağlantıların Çapında Yer Alan Bağlantıda İşletme Adı ve İşletme Adı için Arama Hacmi

2.) Genel Sıralama Faktörleri

Sektörle İlgili Alanlardan Alıntılanan Miktar ve GMB Açılış Sayfasının Yükleme Süresi URL
GMB Açılış Sayfası URL’sine ve Gelen GMB Kategorisine İlişkin Derneklere Gelen Bağlantıların Bağlantı Metninde Yer Anahtar Kelimeleri
GMB Açılışında Ürün / Hizmet Anahtar Kelimesi H1 / H2 Etiketleri ve Adresin Centroid’e Yakınlığı
GMB Açılış Sayfası URL’sine Gelen Bağlantıların Çeşitliliği ve Etki Alanına Yeni Gelen Bağlantıların Hızı
Ürün / Hizmet Anahtar Kelimeler GMB Açılış Sayfası URL’sine ve Şehre Gelen Bağlantıların Çapında, Tümü / Tümü GMB Açılış Sayfası H1 / H2 Etiketleri
GMB Açılış Sayfası URL’sine Gelen Gelen Bağlantıların Miktarı ve Bireysel Olarak Sahip Tarafından Doğrulanan GMB Konumu
Yapılandırılmış Atıfların Miktarı (IYP’ler, Veri Toplayıcılar) ve GMB Konumunun Yaşı
İncelemelerin yer aldığı üçüncü taraf sitelerinin çeşitliliği ve Kurum İnceleme Hakemleri Tarafından Yüksek Sayısal Puanlamalar (ör. Yelp Elite, Google Yerel Rehberleri, vb.)
İşletme Adı ve Toplu Arama için Arama Hızı Sahibinin onayladığı GMB Konumu
Google Kullanıcıları tarafından Yapılan Yüksek Sayısal İşletme Derecelendirmeleri

3.) Olumsuz Arama Sıralama Faktörleri

Yanlış işletme adresinde hatalı işletme kategorisi ve giriş tespit edildi
Yanlış Eklenen NAP / Veri Ekosisteminde Telefon Numaralarını İzleme
Sitede kötü amaçlı yazılımların varlığı ve GMB konumunuzdaki İhlal raporları
GMB Açılış Sayfasındaki Yanlış Eşleşen NAP / Takip Telefon Numarası, GMB Açılış Sayfasındaki Yanlış Eşleşen Adres ve Aynı Telefon Numaralı Birden Çok GMB Konumunun Varlığı
Web Sitesinde Taranabilir NAP’ın bulunmaması ve UPS Mail Store’a veya diğer yanlış adreslere benzer bir paket numarası içeren adresin varlığı
GMB hesabının diğer bastırılmış listelerle ve yanlış yerleştirilmiş harita işaretleyiciyle GMB’de ilişkilendirilmesi
Aynı / Benzer İş Ünvanı ve Adresiyle Birden Çok GMB Lokasyonunun Varlığı
İşletme adına anahtar kelime doldurma, GMB Açılış Sayfasında Taranabilir NAP’in olmaması ve GMB Açılış Sayfasının Başlığı etiketinde anahtar kelime doldurma
GMB’de 800 Numarayı Sadece Telefon Numarası Olarak Listeleme ve Google Kullanıcısı tarafından GMB konumunun Düşük Sayısal Derecelendirmeleri
Google Kullanıcısı tarafından GMB konumunun Düşük Sayısal Derecelendirmeleri, GMB Adresini Gizlemeyi Seçme ve GMB Açılış Sayfasında Birden Çok Taranabilir NAP Varlığı
Üçüncü Taraf Kullanıcıların Düşük GMB Konumlarına Göre Nümerik Puanları
Yanlış Eşleşmiş veya Özel WHOIS Bilgileri
Google Review’da negatif, Üçüncü Taraf İncelemelerinde ise negatif
GMB’de İş için Hizmet Alanı Seçme (yerinde yapılan ziyaretlerin aksine)
Aynı yer için çok dilli GMB listeleri

4.) Yerel SEO Arama Sıralaması Faktörlerinin Rakipler üzerinde üstün olması için Fark Yaratmak

Yapılandırılmış Atıfların Tutarı ve Web Sitesinin Alan Adı Otoritesi
Alan Adı ve Alanına Gelen Bağlantıların Kalitesi / Otoritesi / Yapılandırılmış Atıfların Otoritesi
Arama Şehrinde Uygun GMB Kategori Birlikleri ve Fiziksel Adres
Yerli Google İncelemelerinin Miktarı (w / text) ve GMB Açılış Sayfasına Gelen Bağlantıların Kalitesi / URL otoritesi
Arama Sonuçlarından Tıklama Oranı ve Kalitesi / Yapılandırılmamış Atıfların Otoritesi (Gazete Makaleleri, Blog Yazıları)
Şehir, Şehir GMB Açılış Sayfası Başlığı ve HTML NAP GMB Konum Eşleştirme NAP
Sektörle İlgili Alanlardan Alıntıların Miktarı ve Alan Adlarına Gelen  Bağlantıların Çeşitliliği
Yerel Olarak Alakalı Alanlardan Alıntıların Miktarı ve Adresin Arama Noktasına Yakınlığı (Araştırmacı-İş Mesafesi)
Coğrafi (Şehir / Mahalle) Anahtar Kelime Alan Adı İçeriğinin Alaka Düzeyi ve Yapılandırılmış Atıf Miktarı (IYP’ler, Veri Toplayıcılar)
Etki Alanına Gelen Bağlantıların Miktarı, GMB Açılış Sayfası Başlığında Ürün / Hizmet Anahtar Kelimesi, Etki Alanına Gelen Bağlantıların Metin Bağlantısında Yer Anahtar Kelimeleri ve Etki Alanının İçeriğine İlişkin Topikal (Ürün / Hizmet) Anahtar Kelime İçeriği

 

 

Yerel SEO kampanyalarınızı optimize edilmiş bir şekilde kanalize etmek için, fazladan belirtilen Google sıralama faktörlerini SEO kontrol listeleri ve ilgili yerel SEO stratejilerini kontrol etmeniz ve tüm Yerel Arama Sıralama Faktörlerinin her yerde ve yerinde olduğunu garanti etmeniz şarttır.

Bu yazıdaki en iyi SEO sıralaması faktörlerinin en kapsamlı listelerinden birini anlatmaya çalıştım, onların uygun katılımı, Yerel SEO stratejilerinizi optimize etmenize, dönüşüm sağlamanıza ve yatırım getirisini elde etmenize yardımcı olacaktır. Yerel SEO Kontrol Listeleri ile ilgili şüphelerinizi, sorularınızı ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayınız…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir